LEKI PRZECIWHTAMINOWE co to jest
Co to znaczy ŚRODKI ANTYHISTAMINOWE? Słownik ZYRTECASTEMISAN (Astemizol) ZDRAVLJEPostać: tabletki 0.

Czy przydatne?

Definicja Przeciwhistaminowe leki

Co to znaczy ŚRODKI ANTYHISTAMINOWE: ASTEMISAN, FENISTIL, FENISTIL RETARD, FENKAROL, ZADITEN, ZYRTEC

ASTEMISAN (Astemizol) ZDRAVLJE
Postać: tabletki 0,01 g
Skład: tabletka zawiera 0,01 g astemizolu.
Działanie: Lek przeciwhistaminowy nowej generacji, wybiórczy antagonista receptorów histaminowych H1. Nie wykazuje działania ośrodkowego, uspokajającego przeciwcholinergicznego. Działa silnie i długotrwale. Wchłania się błyskawicznie z przewodu pokarmowego - obecność pokarmu nie ma istotnego wpływu na całkowitą liczba wchłoniętego leku. Jest w znacznym stopniu metabolizowany w wątrobie. Nie przenika poprzez barierę krew-mózg, czyli nie wywiera działania nasennego. Wydala się raczej kałem w formie metabolitów (nie wszystkie z nich mają 10 razy silniejsze i dłuższe działanie niż astemizol).
Wskazania: Alergiczny sezonowy nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, przewlekła pokrzywka i inne dolegliwości alergiczne.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na astemizol, ciąża, laktacja. Ostrożnie użytkować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, cukrzycą i chorobami serca. Tabletek nie podaje się dzieciom do 7. roku życia.
symptomy niepożądane: Użytkowany długotrwale może wywołać przyrost łaknienia, powiększenie masy ciała, niekiedy reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, świąd, wysypka skórna), parestezje, powiększenie aktywności aminotransferaz we krwi i bardzo rzadko - drgawki. Przy przekroczeniu rekomendowanych dawek mogą wystąpić zaburzenia czynności serca.
Interakcje: Z lekami przeciwarytmicznymi, terfenadyną, erytromycyną może wystąpić działanie kardiotoksyczne. Nie podawać w skojarzeniu z ketokonazolem.
Dawkowanie (doustne): Dorośli i dzieci od 13. roku życia 0,01 g na 24 godziny w jednej dawce. Poprzez pierwsze dni leczenia zaleca się podawać na czczo przed śniadaniem. Dzieci 7-12 lat 0,005 g na 24 godziny w jednej dawce.
Uwaga: Leczenie trwa zazwyczaj 4-6 tygodni. Lek należy odstawić na 6 tygodni przed wykonaniem testów skórnych.

FENISTIL (Dimetindene maleate) ZYMA
Postać: krople 0,001 g/1 ml
Skład: 1 ml roztworu (około 20 kropli) zawiera 1 mg dimetyndenu w formie maleinianu.
Działanie: Lek przeciwświądowy i przeciwhistaminowy o wyjątkowo mocnym powinowactwie do receptorów H1. Wywiera szybkie działanie zarówno obwodowe, jak i ośrodkowe.
Wskazania: Katar sienny, alergiczny nieżyt nosa, a również: alergie pokarmowe, polekowe, świąd w przebiegu dermatoz, pokrzywki, w nie wszystkich chorobach zakaźnych (odra, różyczka, ospa wietrzna), obrzęk Quinckego, ukąszenia owadów, zapobiega reakcjom nadwrażliwości w czasie odczulania.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na lek, ciąża, laktacja, wcześniaki i noworodki.
Ostrożnie użytkować u niemowląt przed ukończeniem pierwszego roku życia, u pacjentów z jaskrą, przewlekłą niewydolnością oddechową, upośledzeniem oddawania moczu i łącznie z lekami działającymi depresyjnie na OUN, inhibitorami MAO, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwcholinergicznymi.
symptomy niepożądane: Niekiedy reakcje nadwrażliwości, senność albo zmęczenie.
Interakcje: Nasila działanie i toksyczność leków przeciwcholinergicznych, inhibitorów MAO, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.
Dawkowanie (Doustnie): Dzieci między 2.-9. rokiem życia - 0,5-0,75 mg 3 razy na dzień. Dzieci od 10. roku życia - 1 mg 3 razy na dzień. Dorośli - 1-2 mg 3 razy na dzień.
Uwaga: Podobnie jak inne leki przeciwhistaminowe, lek należy odstawić na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych.

FENISTIL RETARD (Dimetindene maleate) ZYMA
Postać: tabletki 0,0025 g
Skład: 1 tabletka zawiera 2,5 mg dimetyndenu w formie maleinianu.
Działanie: Zobacz - FENISTIL. Dzięki postaci retard lek wywiera przedłużone działanie.
Wskazania: Zobacz - FENISTIL.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na lek, ciąża, laktacja, dzieci do 6. roku życia.
Ostrożnie użytkować u pacjentów z jaskrą, przewlekłą niewydolnością oddechową, upośledzeniem oddawania moczu i łącznie z lekami działającymi depresyjnie na OUN, inhibitorami MAO, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwcholinergicznymi.
symptomy niepożądane: Zobacz - FENISTIL.
Interakcje: Zobacz - FENISTIL.
Dawkowanie (doustnie): Dorośli i dzieci od 6. roku życia - 2,5 mg co 12 godz..
Uwaga: Zobacz - FENISTIL.

FENKAROL (Quifenadine hydrochloride) MEDEXPORT
Postać: tabletki 0,025 g
Skład: 1 tabletka zawiera 25 mg chlorowodorku chinuklidylo-3-difenylokarbinolu.
Działanie: Fenkarol jest środkiem przeciwhistaminowym blokującym receptory H2, wykazuje także działanie przeciwserotoninowe i cholinolityczne. Nie działa adrenolitycznie, nie działa depresyjnie na OUN. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiąga max. stężenie w surowicy po godzinie. Lek osiąga wysokie stężenie w wątrobie, płucach i nerkach, niskie w OUN.
Wskazania: Alergiczny nieżyt nosa, a również: dermatozy alergiczne o różnym patomechanizmie, zarówno alergii wczesnej, jak i typu opóźnionego. Przewlekła pokrzywka. Najefektywniejsze działanie wykazuje w ostrych chorobach alergicznych skóry albo zaostrzeniach przewlekłych dermatoz. Także w stanach uczuleniowych takich jak obrzęk Quinckego.
Przeciwwskazania: Ciąża, dolegliwość wrzodowa żołądka i dwunastnicy, ostrożnie należy użytkować w chorobach układu krążenia, szczególnie przy obniżonym ciśnieniu krwi, w chorobach przewodu pokarmowego i nerek.
symptomy niepożądane: Niekiedy występuje suchość w jamie ustnej, symptomy dyspeptyczne, u nie wszystkich osób - uspokojenie i senność. Symptomy te ustępują po zmniejszeniu dawki albo po odstawieniu leku.
Interakcje: Fenkarolu - podobnie jak wszystkich innych leków antyhistaminowych - nie należy łączyć z lekami uspokajającymi, nasennymi i innymi działającymi depresyjnie na OUN. W trakcie leczenia nie należy pić alkoholu.
Dawkowanie (Doustne): Dorośli - 3-4 razy na dzień po 25-50 mg (1-2 tabletki). Max. dawka dobowa wynosi 0,2 g (8 tabletek). Leczenie trwa 10-20 dni.
Dzieci: w wieku 3-7 lat - 2 razy na dzień po 10 mg, 7-12 lat - 2-3 razy na dzień po 10-15 mg, ponad 12 lat - 2-3 razy na dzień 25 mg. Leczenie u dzieci trwa 10-15 dni. Preparat stosuje się po jedzeniu.

ZADITEN (Ketotifen fumarate) - POLFA i SANDOZ
Postać: syrop 0,02 g/100 ml; tabletki 0,001 g
Skład: 5 ml syropu albo tabletka zawiera 1 mg ketotifenu w formie wodorofumaranu.
Działanie: Lek przeciwhistaminowy, przeciwuczuleniowy i przeciwastmatyczny. Jest antagonistą receptorów histaminowych H1. Silnie i długotrwale hamuje uwalnianie histaminy i innych madiatorów z komórek tucznych i neutralizuje ich działanie. Minimalizuje nieswoistą nadreaktywność oskrzeli i zapobiega tachyfilacji po stosowaniu leków ß-adrenergicznych. Blokuje wejście Ca2+ (jonów wapniowych) do wnętrza komórki. Wywiera długookresowe działanie, które pojawia się dopiero po ok. 14 dniach stosowania. Nie działa doraźnie. Niemal kompletnie wchłania się z przewodu pokarmowego, ale jego biodostępność wynosi ok. 50% wskutek efektu pierwszego przejścia poprzez wątrobę. Wiązanie z białkami osocza wynosi ok. 75%. Wydala się z moczem w formie nieaktywnych metabolitów.
Wskazania: Długookresowe zapobieganie astmie oskrzelowej, alergicznemu zapaleniu oskrzeli i zapobiegawczo i leczniczo w alergiach wielonarządowych, katarze siennym i alergicznym zapaleniu skóry.
Przeciwwskazania: Nie podawać niemowlętom do 7. miesiąca życia. Ostrożnie użytkować w momencie ciąży i laktacji. Nie użytkować łącznie z klemastyną, tenalidyną, hydroksyzyną, prometazyną. W okresie leczenia nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn ani pić alkoholu.
symptomy niepożądane: W startowym okresie leczenia - senność, wzmożone łaknienie, suchość j. ustnej, zawroty głowy.
Interakcje: Nasila działanie leków uspokajających, nasennych, przeciwhistaminowych i alkoholu. Jednoczesne wykorzystywanie z duostnymi lekami przeciwcukrzycowymi może spowodować pomniejszenie liczby płytek krwi.
Dawkowanie: Dorośli i dzieci od 4. roku życia doustnie 1 mg co 12 godz. w trakcie posiłku. Dzieci od 7. miesiąca życia do 3. roku życia - 0,5 mg co 12 godz. w trakcie posiłku.
Uwaga: Zaditen nie przerywa napadu astmy oskrzelowej. W startowym okresie leczenia nie należy gwałtownie odstawiać przyjmowanych do chwili obecnej leków przeciwastmatycznych (na przykład preparatów steroidowych), bo może to prowadzić do niewydolności nadnerczy. Na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych lek należy odstawić.

ZYRTEC (Cetirizine dihydrochloride) UCB i POLFA-KRAKÓW
Postać: krople 0,2/20 ml; tabletki powlekane 0,01 g
Skład: 1 ml roztworu (20 kropli) albo 1 tabletka zawiera 0,01 g cetyryzyny w formie dichlorowodorku.
Działanie: Lek przeciwhistaminowy nowej generacji, wybiórczy antagonista receptorów histaminowych H1. Nie wykazuje powinowactwa do receptora cholinergicznego i serotoninergicznego. Wywiera mocne i długookresowe działanie. Hamuje inicjalną fazę reakcji alergicznej i minimalizuje migrację komórek kwasochłonnych i uwalnianie mediatorów związanych z późną fazą odpowiedzi alergicznej. U chorych z astmą oskrzelową minimalizuje nadmierną reaktywność oskrzeli na histaminę. Dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego (w 70%). Wiąże się w znacznym stopniu z białkami osocza. Nie przenika poprzez barierę krew-mózg, czyli nie wywiera działania nasennego. Wydala się raczej z moczem.
Wskazania: Katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek, pokrzywka, świąd, przewlekły nieżyt nosa, obrzęk Quinckego, dermografizm.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na cetyryzynę, pierwszy trymestr ciąży, laktacja, dzieci do 2. roku życia, ciężka niewydolność nerek.
Zachować ostrożność stosując łącznie z lekami działającymi depresyjnie na OUN. W trakcie leczenia nie powinno się pić alkoholu.
symptomy niepożądane: Niekiedy senność, zmęczenie, ból i zawroty głowy.
Interakcje: Z lekami uspokajającymi i z sporą ilością alkoholu (stężenie we krwi ponad 0,8 promila) może się nasilać działanie depresyjne na OUN.
Dawkowanie (Doustne): Dorośli - 0,01 g na 24 godziny w jednej dawce w trakcie kolacji (osoby szczególnie wrażliwe - 0,01 g na 24 godziny w dwóch dawkach co 12 godz.). Dzieci od 7. roku życia o masie ciała poniżej 30 kg - 0,005 g na dobę w 1-2 dawkach; dzieci ponad 30 kg - 0,01 g na dobę w 1-2 dawkach; dzieci od 2. do 6. roku życia - 5 mg na dobę w 1-2 dawkach.
Uwaga: Lek należy odstawić na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych
Co znaczy Półpasiec:
Porównanie charakteryzuje się powstawaniem grup wolnych pęcherzyków albo pęcherzy na zapalnym podłożu, ułożonych zawsze po jednej stronie ciała, w dziedzinie skóry unerwionej poprzez jedną gałązkę odpowiedniego przeciwhistaminowe leki co znaczy.
Krzyżówka Plamka Żółta:
Dlaczego oka o najwyższej rozdzielności widzenia. Występuje w oczach kameleonów, ludzi i pozostałych naczelnych. Jest częścią siatkówki wyściełającej dno oka, nazwę zawdzięcza ziarenkom żółtego barwnika przeciwhistaminowe leki krzyżówka.
Co to jest Pluton:
Jak lepiej radioaktywny. Aktynowiec z III ekipy układu okresowego. Pierwiastek transuranowy o liczbie atomowej 94 i masie atomowej [244], izotop 239Pu powstaje z uranu 238U przez neptun 239Np pod wpływem przeciwhistaminowe leki co to jest.
Słownik Pantenol:
Kiedy z gatunku B (odkryte poprzez Kazimierza Funka) mają sporo cech wspólnych i z tego względu są regularnie określane jako wit. B-kompleks. Najczęściej występują w takich samych produktach spożywczych przeciwhistaminowe leki słownik.
Czym jest Polisacharydy:
Od czego zależy polisacharydy, glikany. Związki organiczne, które hydrolizowane wobec kwasów albo enzymów rozpadają się na sporo cząsteczek cukrów prostych (pentoz albo heksoz). Głównymi polisacharydami są skrobia i przeciwhistaminowe leki czym jest.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest Przeciwhistaminowe leki znaczenie w Słownik P .