POTAS co to jest
Co to znaczy POTAS - symbol K (z łac. kalium)? Słownik ekipie I, w ekipie głównej litowców. Wolny.

Czy przydatne?

Definicja Potas

Co to znaczy POTAS - SYMBOL K (Z ŁAC. KALIUM): Pierwiastek chemiczny, w układzie okresowym położony w ekipie I, w ekipie głównej litowców. Wolny pierwiastek dostał 1807 r. angielski chemik H. Davy poprzez elektrolizę stałego, wilgotnego wodorotlenku KOH. L.J. Gay-Lussac i L.J. Thenard otrzymali potem większe ilości potasu ogrzewając stopiony KOH z węglem w żelaznych rurach.
Potas jest srebrzystobiałym metalem przypominającym sód. (temp. topnienia: 63,55° C, temp. wrzenia: 760° C).
Naturalny pierwiastek jest mieszaniną trzech izotopów: 39K, 40K i 41K (izotop 40K jest promieniotwórczy). W przyrodzie potas występuje w formie wielu minerałów, z których głównymi są: sylwin, karnalit, kainit.
Sole potasu znajdują się w wielu minerałach i skałach, w wodzie morskiej, gorzkich jeziorach. Sole potasu produkowane w przemyśle są zużywane w charakterze sztucznych nawozów.
Wolny potas wykazuje sporą aktywność chemiczną (przypomina sód). Na powietrzu pokrywa się nalotem tlenków i nadtlenków - dlatego przechowuje się go w nafcie. Reaguje z wodą tworząc wodorotlenek KOH i wodór.
Związki potasu są niezbędnym składnikiem wszystkich żywych organizmów, ale w odróżnieniu do sodu, który jest aktualny raczej w płynach pozakomórkowych, potas występuje w pierwszej kolejności wewnątrz komórek

Czym jest Potas znaczenie w Słownik P .