POKRZYWA co to jest
Co to znaczy POKRZYWA? Słownik o parzących włoskach, zawierająca kwas mrówkowy. W Polsce występują.

Czy przydatne?

Definicja Pokrzywa

Co to znaczy POKRZYWA: Roślina kosmopolityczna z rodz. pokrzywowatych (Urticaceae) o parzących włoskach, zawierająca kwas mrówkowy. W Polsce występują dwa gatunki pokrzywy: pokrzywa zwykła (Urtica dioica L.) - bylina osiągająca wysokość do 1 metra, występująca w lasach olchowych, ogrodach i zaroślach, i żegawka - jednoroczny chwast osiągający wysokość do 50 cm, występujący na przydrożach i w ogrodach.
W celach leczniczych wykorzystuje się pokrzywę zwyczajną rozpowszechnioną niemal na całej kuli ziemskiej niezależnie od strefy tropikalnej. Pokrzywa ta lubi gleby zasobne w sole mineralne. Zwykle jest rośliną dwupienną, wytwarzającą rozłogi. Łodyga - czworokanciasta, wzniesiona, do półtora metra wysoka, częściowo rozgałęziona, ulistniona naprzeciwlegle. Liście - ogonkowe, 15-centymetrowe, z wolnymi równowąskolancetowatymi przylistkami. Blaszka liściowa o sercowatej nasadzie, u szczytu zaostrzona, na brzegu grubo ząbkowana. Kwiaty - niepozorne, jednopłciowe, zgromadzone w zwisające grona. Cała roślina pokryta jest włoskami parzącymi i mniejszymi włoskami szczeciniastymi.
Pokrzywa amerykańska, zwana koleusem albo paczulą, jest byliną albo krzewem z rodz. jasnotowatych (wargowych) i liczy około 120 gatunków. Występuje w Azji, Afryce i na Archipelagu Malajskim. Ma barwne ozdobne liście i jest uprawiana jako roślina doniczkowa albo kwietnikowa. Bulwy korzeniowe nie wszystkich gatunków są jadalne

Czym jest Pokrzywa znaczenie w Słownik P .