NOWOTWORY co to jest
Co to znaczy NOWOTWORY? Słownik z prawidłowej tkanki organizmu, nie podlegające czynnikom.

Czy przydatne?

Definicja Nowotwory

Co to znaczy NOWOTWORY: Tkanki patologiczne, bezładnie rozrastające się (bujające) z prawidłowej tkanki organizmu, nie podlegające czynnikom ustrojowym regulującym różnicowanie się i mnożenie komórek.
dolegliwości nowotworowe znane są od wieków i występują u wszystkich kręgowców, nie wszystkich bezkręgowców i roślin. Mogą dotyczyć wszystkich tkanek, nie wyłączając komórek rozrodczych i tkanki nerwowej.
Są dwie kluczowe powody wywołujące nowotwory:
wirusy (na przykład mięsak, białaczka kur, rak sutka u myszy) i
skłonność genetyczna.
postęp nowotworu wyzwalany jest poprzez wpływ:
czynników chemicznych: (na przykład siarczków ołowiu, smoły),
fizycznych (na przykład promieni X),
albo zaburzeń hormonalnych.
NOWOTWORY DZIELI SIĘ NA:
niezłośliwe (tak zwany dobrotliwe, delikatne) i złośliwe (raki).
Nowotwory niezłośliwe są guzami, regularnie otorbionymi, powolnie rosnącymi. Nie niszczą otaczających je tkanek, nie dają przerzutów. Nie wywierają ogólnego szkodliwego wpływu na organizm, po usunięciu chirurgicznym normalnie nie odrastają.
Nowotwory złośliwe błyskawicznie wzrastają, niszczą otaczające je tkanki, tworzą przerzuty, a po zabiegu chirurgicznym mają skłonność do nawrotów. Jedne i drugie rozprzestrzeniają się w ustroju przez krew i limfę.
NOWOTWORY LECZY SIĘ NA TRZY Metody:
chirurgicznie (usunięcie komórek patologicznych),
radioterapeutycznie (zabijanie w ustroju komórek patologicznych),
chemoterapeutycznie (wykorzystywanie antymetabolików blokujących przemianę materii w komórkach nowotworów albo antymitotyków, a więc cytostatyków hamujących namnażanie się komórek).
Nazwy nowotworów tworzy się - w większości - od rodzaju narządów albo tkanek, które atakują:
mioma, oblak, tumor, glejak, lipoma, mięsak, śluzak, gąbczak, nerczak, nerwiak, neuroma, oponiak, osteoma, sarkoma, skórzak, tętniak, wyspiak, aneuryzm, anewryzm, chłoniak, czerniak, ganglion, kankroid, kostniak, leukemia, melanoma, mięśniak, organoid, rdzeniak, rogowiak, szpiczak, teratoma, włókniak, ziarnica, białaczka, carcinoma, gruczolak, nabłoniak, naczyniak, nasieniak, piaszczak, tłuszczak, gwiaździak, kosmówczak, nadnerczak, siatkowica, chrzęstniak, siatkówczak, gruczolakorak, skąpodrzewiak, erytroleukemia, osteomieloskleroza

Czym jest Nowotwory znaczenie w Słownik N .