MIGRENA co to jest
Co to znaczy MIGRENA? Słownik o rozmaitym nasileniu, różnej częstości występowania, regularnie.

Czy przydatne?

Definicja Migrena

Co to znaczy MIGRENA: Napadowy, nawracający ból głowy, najczęściej jednostronny, o rozmaitym nasileniu, różnej częstości występowania, regularnie poprzedzony zwiastunami, rzadko pojawiający się u dzieci do 10. roku życia (przeważnie rozpoczyna się w momencie dojrzewania). Migrena wywołana jest zaburzeniami naczynioruchowymi, polegającymi początkowo na zwężeniu, a w dalszym ciągu zwiotczeniu ścian tętnic mózgowych.
Wyodrębnia się sporo postaci migreny, pośród których najczęstsza jest tak zwany migrena zwyczajna, charakteryzująca się trzema etapami:
1. etap: skurcz naczyń tętniczych skutkuje zaburzenia psychiczne - drażliwość, niepokój, lęk, obniżony nastrój, znużenie.
2. etap: rozciągnięcie naczyń mózgowych wyzwala ból głowy o różnym charakterze - świdrujący, rwący, tętniący, któremu towarzyszy światłowstręt, wzmożone marzenie albo suchość w jamie ustnej, parcie na mocz, biegunka, dreszcze, bladość albo mocne zaczerwienienie twarzy, nudności, nadwrażliwość na hałasy. Symptomy te trwają normalnie od kilku godz. do kilku dni.
3. etap: pojawiają się wymioty albo obfite oddawanie moczu, w dalszym ciągu chory zasypia i budzi się po paru godzinach bez choroby albo z lekkim bólem głowy.
Czasami ból głowy w migrenie poprzedzony jest zwiastunami ocznymi (migrena oczna) w formie migocącego mroczka.
Innym rodzajem migren są migreny, na które cierpią kobiety w trakcie menstruacji. To są tak zwany migreny miesiączkowe. Pewną rolę w ich pojawianiu się odgrywa spadek poziomu hormonów estrogenowych.
Migrenę mogą powodować różne impulsy: przeżycia emocjonalne, zmęczenie, zmiany pogody, miesiączka, nasłonecznienie, a również nie wszystkie produkty żywnościowe, między innymi: czekolada, kakao, ser żółty, orzechy, jaja, pomidory, wino.
niezbędne jest inicjalne leczenie napadów i zapobieganie przez unormowany tryb życia i unikanie czynników wyzwalających napady

Czym jest Migrena znaczenie w Słownik M .