MIAŻDŻYCA NACZYŃ TĘTNICZYCH co to jest
Co to znaczy MIAŻDŻYCA NACZYŃ TĘTNICZYCH? Słownik krążenia (sercowopochodną albo obwodową, ostrą.

Czy przydatne?

Definicja Miażdżyca naczyń tętniczych

Co to znaczy MIAŻDŻYCA NACZYŃ TĘTNICZYCH: Dolegliwości organiczne tętnic powodujące niewydolność krążenia (sercowopochodną albo obwodową, ostrą bądź przewlekłą): stwardnienie tętnic zakrzepowo-zarostowe, zapalenie obwodowych tętnic i żył, żylaki i zakrzepowe zapalenie żył. Postępujące stwardnienie ścian naczyń i pogrubienie nabłonka (a więc wewnętrznej warstwy) powodowane w pierwszej kolejności odkładaniem się w nim ciał tłuszczowych (zobacz: TŁUSZCZE), co doprowadza do zwężenia światła naczynia, do ubytków w jego ciągłości i tym samym do nierówności wewnętrznej powierzchni naczynia w miejscu zaawansowanych zmian miażdżycowych, do tworzenia się skrzepów przyściennych i dodatkowego zwężenia światła naczynia. Zaburzenie przemiany materii, w pierwszej kolejności gospodarki tłuszczowej. Miażdżyca tętnic jest poniekąd rezultatem naturalnego starzenia się ich ściany, ale w pierwszej kolejności - nieprawidłowego odżywiania, polegającego na, między innymi, nadmiernym spożywaniu tłuszczów zwierzęcych, palenia papierosów, stresów i nie wszystkich chorób: nadciśnienia, cukrzycy, czerwienicy prawdziwej.
w najwyższym stopniu na zmiany miażdżycowe narażone są naczynia: mózgu, serca, nerek, kończyn dolnych (zakrzepowe zapalenie żył kończyn dolnych).
W zmianach miażdżycowych tętnicy szyjnej wewnętrznej albo tętnic mózgu występują zaburzenia krążenia w mózgu, co może doprowadzić do licznych, małych ognisk rozmiękania mózgu z wypadnięciami albo spaczeniami czynności ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Symptomy towarzyszące: zmiana osobowości, strata bystrości umysłu, spostrzegawczości, luki w pamięci, spowolnienie myślenia, bóle i zawroty głowy, ogólne niepokoje, spowolnienie, przelotna apatia, zaburzenia mowy, niedowład aż do pełnej straty przytomności i porażeń połowicznych.
Miażdżyca tętnic kończyn dolnych objawia się postępującą bladością nóg, uczuciem obwodowego oziębienia, kurczowym bólem w łydkach albo udach. Symptomy te występują po przejściu 100-200 metrów, a ustępują po krótkim odpoczynku.
dolegliwość Bürgera, a więc zakrzepowo-zarostowe zapalenie obwodowych tętnic i żył, aczkolwiek jest odmienną jednostką chorobową, daje w skutku symptomy i efekty podobne do miażdżycy naczyń obwodowych kończyn dolnych

Czym jest Miażdżyca naczyń tętniczych znaczenie w Słownik M .