co to jest
Co to znaczy LIT - symbol Li (z łac. lithium)? Słownik ekipie I, rozpoczynający grupę kluczową.

Czy przydatne?

Definicja Lit

Co to znaczy LIT - SYMBOL LI (Z ŁAC. LITHIUM): Pierwiastek chemiczny w układzie okresowym położony w ekipie I, rozpoczynający grupę kluczową litowców. Odkryty w 1817 r. poprzez szwedzkiego chemika A. Arfvedsona w sztokholmskim laboratorium Berzeliusa, w minerale petalicie. Po raz pierwszy otrzymany elektrolitycznie poprzez H. Davego. Lit jest miękkim, srebrzystobiałym metalem, ciemniejącym na powietrzu. (temp. topnienia: 179° C, temp. wrzenia: 1370° C, gęstość: 0,534 g/cm3.)
Lit jest najlżejszym ze wszystkich pierwiastków występujących w stanie stałym! W przyrodzie jest szeroko rozpowszechniony - wchodzi w skład ok. trzydziestu minerałów, z których głównymi są: spodumen LiAl[Si2O6], lepidolit KLi2Al[(F,OH)2|Si4O10]. W charakterze domieszki występuje w ok. stu pięćdziesięciu minerałach!
Wolny lit wykazuje sporą aktywność chemiczną: na powietrzu pokrywa się warstwą tlenków i azotków, stopiony nadżera szkło. W związkach występuje wyłącznie stopniu utlenienia +1. Energicznie reaguje z wodą (słabiej jednak niż sód) tworząc wodorotlenek LiOH. W czystym tlenie spala się na tlenek Li2O. Sole litu zawierające jon Li+ są prawie każde dobrze rozpuszczalne w wodzie. Wolny metal otrzymuje się poprzez elektrolizę stopionego wodorotlenku LiOH.
Lit ma wielkie znaczenie w technice jądrowej. Naturalny pierwiastek jest mieszaniną dwóch izotopów: 6Li i 7Li, z których pierwszy silnie pochłania neutrony, a drugi - słabo. Lit jest użytkowany jako bonus w wielu stopach. W przemyśle chemicznym metaliczny lit stosuje się jako katalizator syntezy kauczuku, a jego związki - do oczyszczania gazów, w przemyśle tekstylnym - do wybielania i impregnacji tkanin, przemyśle ceramicznym - jako składnik szkieł i glazur. Wolny lit i jego związki są składnikami paliw rakietowych. Istotnym faktorem redukującym jest wodorek litowo-glinowy.
Związki litu - węglan i cytrynian - służą jako preparaty farmaceutyczne. W ilościach śladowych pierwiastek ten występuje w organizmie ludzkim. Jego brak wywołuje dolegliwości psychiczne - w pierwszej kolejności schizofrenię
Łuszczyca:
rozpowszechniona, przewlekła dolegliwość skóry, zwykle o dobrotliwym przebiegu, trudno poddająca się leczeniu. Powód dolegliwości jest nieznana. Wykwitem pierwotnym jest grudka pokryta na powierzchni lit co to jest.
Lipa Drobnolistna:
lipowatych (Tiliaceae), występujące powszechnie w Europie, niekiedy w większych zespołach, na przykład w Baszkirii i na południu Uralu, gdzie tworzy ogromne lasy. W Polsce występuje na całym niżu lit definicja.
Letril:
z gatunku B (odkryte poprzez Kazimierza Funka) mają sporo cech wspólnych i z tego względu są regularnie określane jako wit. B-kompleks. Najczęściej występują w takich samych produktach spożywczych lit co znaczy.
Leki, Działanie Uboczne:
chemiczne, ziołowe i zwierzęce, działające hamująco, pobudzająco albo regulująco na fizjologiczne czynności organizmu i poszczególnych narządów. Leki stosuje się w celach leczniczych, zapobiegawczo lit słownik.
Lipidy:
kwasów tłuszczowych, przeważnie ich estry z alkoholami jedno- i wielowodorotlenowymi. Podzielone są na:tłuszcze łatwe, zbudowane tylko z alkoholu i kwasów tłuszczowych, itłuszcze złożone, które prócz lit znaczenie.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest Lit znaczenie w Słownik L .