KURKUMA co to jest
Co to znaczy OSTRYŻ (KURKUMA)? Słownik 5% mieszaniny żółtych barwników zwanych kurkuminoidami.

Czy przydatne?

Definicja Kurkuma

Co to znaczy OSTRYŻ (KURKUMA): Istnieje kilka odmian ostryżu. Kłącza rośliny zawierają do 5% mieszaniny żółtych barwników zwanych kurkuminoidami, pośród nich kurkuminę i dwudesmetoksykurkuminę, ponadto od 5 do 10% (w zależności od odmiany) olejku eteryczego o intensywnym zapachu, wiele skrobi, do 6% tłuszczu i tyle samo soli mineralnych obfitujących w mikroelementy.
Kłącza ostryżu działają żółciotwórczo, rozkurczowo, bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Zdobyły ogromne uznanie ludów Dalekiego Wschodu jako przyprawa i lek (zobacz: LEKI ROŚLINNE). Dzięki zawartości kurkuminy pobudzają wątrobę do zwiększonego wytwarzania żółci, ułatwiają jej przepływ w przewodach żółciowych, przywracają naturalną kurczliwość pęcherzyka żółciowego i zwieracza Oddiego służącego jako wpust do dwunastnicy. Związki aktywne kurkumy niszczą bakterie i likwidują spowodowane poprzez nie stany zapalne. Kurkuma ma także działanie ochronne na miąższ wątroby.
Ostryż jest popularną przyprawą w państwach tropikalnych. W formie sproszkowanej jest dodawany do wielu potraw. Wchodzi także w skład stosowanej na całym świecie ostrej przyprawy curry.
W latach 70. i 80. w polskich aptekach dostępne były preparaty zawierające wyciągi z kurkumy: SOLAREN (Herbapol), CHOLAGOL (CSRS), CHOLAGOGUM VEGETABILE (Nattermann, RFN) i TEMOEBILIN (Hamburg, RFN)

Czym jest Kurkuma znaczenie w Słownik K .