KOENZYMY co to jest
Co to znaczy KOENZYMY? Słownik czynności katalitycznej pewnych enzymów (stanowią ich ekipy.

Czy przydatne?

Definicja Koenzymy

Co to znaczy KOENZYMY: Substancje niebiałkowe drobnocząsteczkowe, decydujące o czynności katalitycznej pewnych enzymów (stanowią ich ekipy prostetyczne). Są bardzo luźno powiązane z częścią białkową enzymu - apoenzymem i mogą łatwo od niej oddysocjować. Odpowiednikiem są koenzymy dehydrogenaz, które mogą katalizować zarówno reakcję uwodornienia, jak i reakcję odwodornienia - zależnie od apoenzymu.
np. NAD+ (dinukleotyd nikotynamido-sdeninowy) w powiązaniu z ustalonym białkiem enzymatycznym pobiera 2 elektrony i 2 protony z aldehydu 3-fosfoglicerynowego, a w połączeniu z innym białkiem enzymatycznym, jako NADH, oddaje 2 elektrony i 2 protony na pirogroniam i przeprowadza go w mleczan. Dzięki sprawnemu powiązaniu obu reakcji wystarczają min. stężenia koenzymu w komórce i możliwa jest regeneracja komórki bez udziału tlenu.
istotnym koenzymem jest koenzym A (CoASH) zawierający w swej cząsteczce kwas pantotenowy i grupę tiolową - SH, ważną dla pełnionej funkcji. CoASH aktywuje reszty kwasowe, tworząc z nimi związki wysokoenergetyczne. W ten sposób koenzym A tworzy czynne formy wyższych kwasów tłuszczowych, czynny octan, bursztynian, malonian.
Innym istotnym koenzymem jest koenzym Q a więc ubichinon (CoA), który jest bardzo rozpowszechniony u roślin i zwierząt, występuje wyłącznie w mitochondriach. Jest istotnym ogniwem przenoszącym elektrony i protony w łańcuchu oddechowym.
Koenzymy te (Q i A) są użytkowane w przemyśle kosmetycznym na przykład w produkcji kremów

Czym jest Koenzymy znaczenie w Słownik K .