KETOTIFEN co to jest
Co to znaczy ZADITEN (Ketotifen fumarate) - POLFA i SANDOZ? Słownik syropu albo tabletka zawiera 1.

Czy przydatne?

Definicja Ketotifen

Co to znaczy ZADITEN (KETOTIFEN FUMARATE) - POLFA I SANDOZ: Postać: syrop 0,02 g/100 ml; tabletki 0,001 g
Skład: 5 ml syropu albo tabletka zawiera 1 mg ketotifenu w formie wodorofumaranu.
Działanie: Lek przeciwhistaminowy, przeciwuczuleniowy i przeciwastmatyczny. Jest antagonistą receptorów histaminowych H1. Silnie i długotrwale hamuje uwalnianie histaminy i innych madiatorów z komórek tucznych i neutralizuje ich działanie. Minimalizuje nieswoistą nadreaktywność oskrzeli i zapobiega tachyfilacji po stosowaniu leków ß-adrenergicznych. Blokuje wejście Ca2+ (jonów wapniowych) do wnętrza komórki. Wywiera długookresowe działanie, które pojawia się dopiero po ok. 14 dniach stosowania. Nie działa doraźnie. Niemal kompletnie wchłania się z przewodu pokarmowego, ale jego biodostępność wynosi ok. 50% wskutek efektu pierwszego przejścia poprzez wątrobę. Wiązanie z białkami osocza wynosi ok. 75%. Wydala się z moczem w formie nieaktywnych metabolitów.
Wskazania: Długookresowe zapobieganie astmie oskrzelowej, alergicznemu zapaleniu oskrzeli i zapobiegawczo i leczniczo w alergiach wielonarządowych, katarze siennym i alergicznym zapaleniu skóry.
Przeciwwskazania: Nie podawać niemowlętom do 7. miesiąca życia. Ostrożnie użytkować w momencie ciąży i laktacji. Nie użytkować łącznie z klemastyną, tenalidyną, hydroksyzyną, prometazyną. W okresie leczenia nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn ani pić alkoholu.
symptomy niepożądane: W startowym okresie leczenia - senność, wzmożone łaknienie, suchość j. ustnej, zawroty głowy.
Interakcje: Nasila działanie leków uspokajających, nasennych, przeciwhistaminowych i alkoholu. Jednoczesne wykorzystywanie z duostnymi lekami przeciwcukrzycowymi może spowodować pomniejszenie liczby płytek krwi.
Dawkowanie: Dorośli i dzieci od 4. roku życia doustnie 1 mg co 12 godz. w trakcie posiłku. Dzieci od 7. miesiąca życia do 3. roku życia - 0,5 mg co 12 godz. w trakcie posiłku.
Uwaga: Zaditen nie przerywa napadu astmy oskrzelowej. W startowym okresie leczenia nie należy gwałtownie odstawiać przyjmowanych do chwili obecnej leków przeciwastmatycznych (na przykład preparatów steroidowych), bo może to prowadzić do niewydolności nadnerczy. Na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych lek należy odstawić.
zobacz również: ŚRODKI ANTYHISTAMINOWE

Czym jest Ketotifen znaczenie w Słownik K .