co to jest
Co to znaczy JOD - symbol J (z łac. jodum)? Słownik ekipie VII, w ekipie głównej fluorowców. Dostał.

Czy przydatne?

Definicja Jod

Co to znaczy JOD - SYMBOL J (Z ŁAC. JODUM): Pierwiastek chemiczny, w układzie okresowym położony w ekipie VII, w ekipie głównej fluorowców. Dostał go w 1811 r. francuski chemik Bernard Cortois poprzez utlenianie ługów uzyskanych z popiołów pozostałych po spaleniu morskich wodorostów. Jego własności zbadali: Clement i Gay-Lussac. Jod jest fioletowoczarną substancją krystaliczną o metalicznym połysku, temp. topnienia 113,5° C i temp. wrzenia 184,4° C. W temp. pokojowej sublimuje wydzielając fioletowe pary. Słabo rozpuszcza się wodzie - lepiej w alkoholu (alkoholowy roztwór jodu - jodyna, jest środkiem antyseptycznym) i rozpuszczalnikach organicznych. Jod i jego pary składają się z dwuatomowych cząsteczek J2. Pierwiastek zawiera tylko jeden trwały izotop 127J. Sztuczne izotopy promieniotwórcze 125J, 131J i 132J są użytkowane w badaniach naukowych jako parametry, a w medycynie do badań różnych organów, a również w celach leczniczych, na przykład do leczenia nadczynności i nowotworów tarczycy (70-80% jodu zawartego w ciele człowieka znajduje się w tarczycy, co umożliwia wytwarzanie jej hormonów).
W przyrodzie jod występuje raczej w wodorostach morskich w formie jodanów jako domieszka do saletry chilijskiej. Jod otrzymuje się jako wytwór uboczny przy przeróbce saletry, a również z wodorostów morskich i wód towarzyszących ropie naftowej.
Polska jest państwem niedoboru jodu (w najwyższym stopniu poszkodowani są mieszkańcy gór, w najlepszej sytuacji są ludzie mieszkający nad morzem). Dlatego zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia i Opieki Socjalnej sól spożywcza jest jodowana i taką kupujemy
Co znaczy Jemioła:
Porównanie zielony półpasożyt z rodz. gązewnikowatych (Loranthaceae) liczący około 15 gatunków. Jemioła występuje Eurazji, Afryce, Australii. W koronach drzew tworzy zimozielone, widełkowato rozgałęzione jod co znaczy.
Krzyżówka Jergon Sacha:
Dlaczego o wysokości od 1,5 do 2 m. Liście ma podłużne, na końcach głęboko rozcięte. Kwiatostan mieczykowaty. Wytwarza charakterystyczne owoce koloru żółtego do pomarańczowego, które po ugotowaniu jadane są jod krzyżówka.
Co to jest Jednocukry:
Jak lepiej jednocukry, polihydroksyaldehydy - aldozy albo polihydroksyketony - ketozy o wzorze: CnH2nOn.W zależności od liczby atomów tlenu w cząsteczce ALDOZY podzielone są na:aldobiozy (2 atomy tlenu jod co to jest.
Słownik Jarmuż:
Kiedy warzywna z rodz. krzyżowych, której ojczyzną jest rejon Morza Śródziemnego. Jarmuż był znany już w epoce brązu. Cenili go starożytni Grecy i Rzymianie - uprawiali kilka jego odmian. We Francji stał jod słownik.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest Jod znaczenie w Słownik J .