INSEKTY co to jest
Co to znaczy INSEKTY - owady (Insecta)? Słownik jednostka systematyczna w obrębie królestwa.

Czy przydatne?

Definicja Insekty

Co to znaczy INSEKTY - OWADY (INSECTA): Gromada z typu stawonogów, najliczniejsza w gatunki jednostka systematyczna w obrębie królestwa zwierząt. Obejmuje około 800 tys. gatunków, stanowiących bardzo zwartą morfologicznie grupę. Mają segmentowane ciało podzielone na głowę, tułów i odwłok. Na głowie występują oczy złożone albo oczy złożone i oczy łatwe i jedna para czułków. Na tułowiu występują trzy pary odnóży lokomocyjnych, a po stronie grzbietowej, u większości form, para skrzydeł. Owady podzielone są na skrzydlate i bezskrzydłe.
Odwłok najprymitywniejszych owadów bezskrzydłych jest wyposażony w zmodyfikowane odnóża spełniające wyspecjalizowane funkcje (na przykład widełki skoczne u skoczogonków).
Owady oddychają tchawkami, doprowadzającymi tlen atmosferyczny bezpośrednio do wszystkich tkanek. Insekty opanowały wszystkie środowiska możliwe do życia niezależnie od mórz, gdzie występuje tylko kilka gatunków. Z kolei na lądzie i w wodach słodkich występują wszędzie, na obu biegunach kuli ziemskiej, na szczytach Himalajów i w gorących źródłach. Jedzą wszystko, co organiczne, od suchego drewna do krwi, od cygar do instalacji elektrycznych włącznie. Nie wszystkie formy mogą żywić się tak ograniczonym w składniki pokarmem jak osad w beczkach po winie, który złożona jest prawie wyłącznie z kwaśnego winianu potasowego. Innym skrajnym odpowiednikiem są nie wszystkie świerszcze żywiące się gumą.
sporo form jest pasożytami albo komensalami (pasożytami nieszkodliwymi, żyjącymi w pewnej formie symbiozy z organizmem gospodarza). Komensalami są na przykład owady żyjące w gniazdach mrówek i termitów, czy larwy owadów żyjące w jamie gastralnej gąbek.
Insekty są przystosowane do biegania albo latania, mogą pływać, skakać na wielkie odległości i wiercić nawet w bardzo twardym podłożu. Niewielkie rozmiary tych zwierząt pozwalają im żyć w bardzo małych siedliskach, jak np. ziarna zbóż. Formy pasożytnicze atakują wszystkie ekipy roślin i zwierząt.
Jako szkodniki, pasożyty i przenosiciele chorób wywierają wielki wpływ na gospodarkę człowieka i jego zdrowie

Czym jest Insekty znaczenie w Słownik I .