HEMOGLOBINA co to jest
Co to znaczy HEMOGLOBINA - (z gr. haima = krew + łac. globulus = kulka)? Słownik zawarty w.

Czy przydatne?

Definicja Hemoglobina

Co to znaczy HEMOGLOBINA - (Z GR. HAIMA = KREW + ŁAC. GLOBULUS = KULKA): Hb, barwnik czerwonych ciałek krwi (barwnik oddechowy zawarty w czerwonych ciałkach krwi), białko złożone chromoproteid, złożona jest z: części białkowej (96%) - globiny i ekipy prostetycznej (4%) - hemu (chlorek hemu zwany jest heminą).
Hem zbudowany jest z:
czterech pierścieni pirolowych (połączonych ze sobą mostkami metinowymi),
z czterema podstawnikami metylowymi ? CH3,
ekipą winylową ? CH = CH2 i
resztami kwasu propionowego ? CH2 ? CH2 ? COOH. W centrum tego układu znajduje się atom żelaza (Fe).
Hem zbliżony jest budową do chlorofilu.
W organizmach zwierzęcych i ludzkich hemoglobina spełnia - fundamentalną dla życia - rolę przenośnika tlenu. W płucach tlen wiąże się słabo z żelazem hemoglobiny tworząc tak zwany oksyhemoglobinę i przez obieg krwionośny zostaje dostarczony do wszystkich tkanek organizmu. W komórkach tlen zostaje oddany i bierze udział w spalaniu substancji organicznych, nie mniej jednak znowu odtwarza się hemoglobina. Jest więc funkcją hemoglobiny przenoszenie tlenu z płuc do tkanek dzięki umiejętności do nietrwałego łączenia się z tlenem. Hemoglobina ma także umiejętność nietrwałego przyłączania CO2 i dlatego zabiera z tkanek dwutlenek węgla i przenosi go do płuc, skąd zostaje wydalony.
Istnieje sporo różnych typów hemoglobiny różniących się od siebie strukturą części białkowej. U noworodka człowieka w okolicy normalnej hemoglobiny występuje hemoglobina płodowa, która znacząco łatwiej nasyca się tlenem.
Przenoszenie tlenu poprzez hemoglobinę może być zablokowane poprzez mocne utleniacze, na przykład nadmanganiany, chlorany. Wówczas dwuwartościowe żelazo hemu przechodzi w trójwartościowe. Reakcja taka jest nieodwracalna. Utleniona hemoglobina zawierająca hematynę (hem), zwana methemoglobiną nie jest już zdolna przyłączać tlenu i jest biologicznie bezwartościowa. Blokada może nastąpić również pod wpływem tlenku węgla (CO), a więc czadu, który ma większe powinowactwo do hemoglobiny niż tlen i z którym hemoglobina łączy się trwale (powstaje wówczas karboksyhemoglobina COHb) - stąd trujące działanie tlenku węgla.
Tlenek węgla (czad) wiąże się z hemoglobiną łatwiej i silniej niż tlen, powodując zatrucia, bo hemoglobina związana silnie z tlenkiem węgla nie może komórkom dostarczyć tlenu, koniecznego do utrzymania życia.
U wszystkich zwierząt kręgowych hemoglobina zbudowana jest z tego samego hemu, a w poszczególnych sytuacjach jest różna tylko rodzajem globiny

Czym jest Hemoglobina znaczenie w Słownik H .