HEINEGO MEDINA CHOROBA co to jest
Co to znaczy CHOROBA HEINEGO I MEDINA (poliomyelitis anterior acuta)? Słownik spowodowane poprzez.

Czy przydatne?

Definicja Heinego i Medina choroba

Co to znaczy CHOROBA HEINEGO I MEDINA (POLIOMYELITIS ANTERIOR ACUTA): Zakażenie enterowirusowe, nagminne porażenie dziecięce spowodowane poprzez Poliovirus 1, 2 albo 3 z rodz. Picornaviridae. Wirusy te bytują wyłącznie u ludzi, przenoszą się drogą fekalno-oralną, są izolowane ze ścieków. Jest także możliwe zakażenie drogą kropelkową. Poliowirusy są niewrażliwe na lizol i alkohol, niszczą je z kolei promienie ultrafioletowe, formalina i chloramina, giną w temp. ponad 56° C. Moment wylęgania wynosi przeważnie od siedmiu do 14 dni (ewentualnie od trzech do dwudziestu jeden dni). Zakaźność występuje na kilka dni przed zachorowaniem i trwa długo, w zależności od wydalania wirusa. W 90-95% zakażenie przebiega bezobjawowo. Wirusy osiedlają się w neuronach ruchowych, raczej rdzenia kręgowego, także w opuszce i innych odcinkach układu nerwowego. Neurony ulegają ostatecznemu zniszczeniu, tworzą się blizny neuroglejowe. Skutkiem są porażenia obwodowe.
Postaci dolegliwości Heinego i Mediny: poronna - cechuje się gorączką, bólem gardła, bardzo rzadko - biegunką.
następnym etapem zakażenia jest zajęcie opon mózgowo-rdzeniowych z typowymi symptomami oponowymi. To jest postać oponowa (meningitis poliomyelitica), przebiegająca z samowyleczeniem. Postać porażenna występuje najrzadziej (0,1-1% wszystkich przypadków). Porażenia przeważnie dotyczą mięśni kończyn i w większości wypadków występują po drugim wzniesieniu gorączki (tak zwany gorączki dwugarbnej), nad ranem, po krótkim okresie przeczulicy skóry i bólów mięśni i adynamii a więc objawie tak zwany trójnoga Amosa, polegającym na przybraniu poprzez dziecko nienaturalnej pozycji siedzącej z podparciem się od tyłu na rękach. W formie opuszkowej albo mostkowej z porażeniem nerwów czaszkowych i w formie porażenia wstępującego dochodzi do porażenia oddechowo-krążeniowego. W formie mózgowej (polioencephalitis) dominuje zaburzenie świadomości i inne symptomy porażenia mózgu. W tej postaci jest spora śmiertelność. W momencie rekonwalescencji w startowym stadium zakres porażeń może się zmniejszać, później jednak dochodzi do zaniku porażonych mięśni, przykurczu mięśni przeciwdziałających i powstają znaczące zniekształcenia kończyn i kręgosłupa będące trwałym kalectwem (jeden na tys. przypadków). Specjalną, bardzo rzadką postacią dolegliwości jest postać poszczepienna - poliomyelitis acuta "minor", występująca w momencie do 30 dni po szczepieniu przeciw polio i spowodowana poprzez wirus szczepionkowy - atenuowany. Przebiega ona lżej niż w zakażeniu naturalnym, porażenia są mniejsze, częściej znacząco się cofają.
Rozpoznanie etiologii poliowirusowej opiera się na badaniach wirusologicznych, raczej posiewów na szczególnych podłożach dokonanych z gardła, kału, moczu, krwi płynu mózgowo-rdzeniowego.
Leczenie poliomyelitis bazuje na stosowaniu leków objawowych, intensywnej terapii oddechowej i wczesnej rehabilitacji między innymi sposobem gorących okładów wilgotnych Kenny.
Zapobieganie zakażeniom polio bazuje na obowiązkowych szczepieniach, dzięki którym aktualnie nie ma epidemii tej dolegliwości. Występują jedynie sporadyczne przypadki zachorowań
Hirsutyna:
wywołujący skutek hipotensyjny u szczurów, blokujący komórkowe kanały wapniowe przez hamowanie przepływu jonów wapniowych, powodujący wazorelaksację o natężeniu podobnym do papaweryny, co badano w heinego i medina choroba co to jest.
Homary:
ludzi je tylko białe mięso homara, lecz to jest ogromna pomyłka, gdyż mleczna substancja i zielona wątroba, a również koralowa ikra samiczek są także bardzo skutecznymi afrodyzjakami. Najlepiej heinego i medina choroba definicja.
Hirsuteina:
zmniejszający wewnątrzkomórkowe stężenie jonów wapniowych przez hamowanie ich uwalniania ze zbiorników wewnątrzkomórkowych i napływ do komórki poprzez kanały zależne od Ca2+, wywołujący skutek heinego i medina choroba co znaczy.
HIV:
Wirus z rodz. retrowirusów wywołujący chorobę zwaną AIDS (fr. SIDA), a więc Zespół Nabytego Upośledzenia Odporności heinego i medina choroba słownik.
Hormony:
biologicznie czynne o różnej budowie chemicznej produkowane w małych ilościach w ustalonych częściach organizmów ludzkich i zwierzęcych, w tak zwany gruczołach wewnętrznego wydzielania, z których są heinego i medina choroba znaczenie.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest Heinego i Medina choroba znaczenie w Słownik H .