FENKAROL co to jest
Co to znaczy FENKAROL (Quifenadine hydrochloride) MEDEXPORT? Słownik chlorowodorku chinuklidylo-3.

Czy przydatne?

Definicja Fenkarol

Co to znaczy FENKAROL (QUIFENADINE HYDROCHLORIDE) MEDEXPORT: Postać: tabletki 0,025 g
Skład: 1 tabletka zawiera 25 mg chlorowodorku chinuklidylo-3-difenylokarbinolu.
Działanie: Fenkarol jest środkiem przeciwhistaminowym blokującym receptory H2, wykazuje także działanie przeciwserotoninowe i cholinolityczne. Nie działa adrenolitycznie, nie działa depresyjnie na OUN. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiąga max. stężenie w surowicy po godzinie. Lek osiąga wysokie stężenie w wątrobie, płucach i nerkach, niskie w OUN.
Wskazania: Alergiczny nieżyt nosa, a również: dermatozy alergiczne o różnym patomechanizmie, zarówno alergii wczesnej, jak i typu opóźnionego. Przewlekła pokrzywka. Najefektywniejsze działanie wykazuje w ostrych chorobach alergicznych skóry albo zaostrzeniach przewlekłych dermatoz. Także w stanach uczuleniowych takich jak obrzęk Quinckego.
Przeciwwskazania: Ciąża, dolegliwość wrzodowa żołądka i dwunastnicy, ostrożnie należy użytkować w chorobach układu krążenia, szczególnie przy obniżonym ciśnieniu krwi, w chorobach przewodu pokarmowego i nerek.
symptomy niepożądane: Niekiedy występuje suchość w jamie ustnej, symptomy dyspeptyczne, u nie wszystkich osób - uspokojenie i senność. Symptomy te ustępują po zmniejszeniu dawki albo po odstawieniu leku.
Interakcje: Fenkarolu - podobnie jak wszystkich innych leków antyhistaminowych - nie należy łączyć z lekami uspokajającymi, nasennymi i innymi działającymi depresyjnie na OUN. W trakcie leczenia nie należy pić alkoholu.
Dawkowanie (Doustne): Dorośli - 3-4 razy na dzień po 25-50 mg (1-2 tabletki). Max. dawka dobowa wynosi 0,2 g (8 tabletek). Leczenie trwa 10-20 dni.
Dzieci: w wieku 3-7 lat - 2 razy na dzień po 10 mg, 7-12 lat - 2-3 razy na dzień po 10-15 mg, ponad 12 lat - 2-3 razy na dzień 25 mg. Leczenie u dzieci trwa 10-15 dni. Preparat stosuje się po jedzeniu.
patrz także: ŚRODKI ANTYHISTAMINOWE

Czym jest Fenkarol znaczenie w Słownik F .