ENDOTOKSYNY co to jest
Co to znaczy TOKSYNY? Słownik organizmy żywe, powodujące zatrucia. Mechanizmem ich działania.

Czy przydatne?

Definicja Endotoksyny

Co to znaczy TOKSYNY: Substancje chemiczne o szkodliwym oddziaływaniu na organizmy żywe, powodujące zatrucia. Mechanizmem ich działania, identyfikacją i leczeniem zatruć spowodowanych toksynami zajmuje się edukacja zwana toksykologią.
TOKSYNY BAKTERYJNE - jady bakteryjne, substancje wydzielane poprzez bakterie na zewnątrz komórek (egzotoksyny) albo uwalniane po ich rozpadzie (endotoksyny). Działają specyficznie na różne układy (na przykład na układ pokarmowy) albo komórki organizmu (na przykład neurotoksyny).
pośród toksyn bakteryjnych odznacza się:
1. toksynę błoniczą, która jest czystym białkiem. Można w niej wyróżnić dwie frakcje: właściwą toksynę, będącą antygenem i powodującą powstawanie swoistych antytoksyn i substancję o charakterze enzymu ułatwiającego rozprzestrzenianie się toksyny w zakażonym ustroju;
2. toksynę tężcową, należącą do bardzo mocnych jadów. Jest jedną z najlepiej poznanych egzotoksyn bakteryjnych i - podobnie jak toksyna błonicza - została otrzymana w formie krystalicznej. Toksyna ta jest termolabilną proteiną rozkładaną poprzez enzymy proteolityczne i dlatego laseczka tężca nie działa chorobotwórczo przebywając w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt (laseczka tężca działa chorobotwórczo przez wydzialaną do otoczenia egzotoksynę);
3. toksynę erytrogenną, odpowiedzialną za symptomy chorobowe w płonicy - skutkuje między innymi charakterystyczną wysypkę płoniczą. Ma charakter białkowy o właściwościach antygenowych. Może być użyta do uodparniania czynnego;
4. toksyny produkowane poprzez gronkowce: szczególnie niebezpieczne są - produkowane poprzez nie wszystkie szczepy gronkowców - enterotoksyny działające wybiórczo na przewód pokarmowy człowieka i powodujące ostre zatrucia pokarmowe. Enterotoksyny mają wysoką ciepłooporność i dlatego należy pamiętać, iż zawierające je produkty żywnościowe nie nadają się do spożycia nawet po długotrwałym gotowaniu. Enterotoksyny są białkami i mają właściwości pełnych antygenów.

EGZOTOKSYNY - produkowane poprzez pewne gatunki bakterii żywych rozpuszczalne substancje białkowe (wytwór metabolizmu), które zostają wydalone do środowiska, na przykład do tkanki organizmu. Występują najczęściej u bakterii Gram-dodatnich. Egzotoksynę wykazał pierwszy Roux, później Yersin u maczugowców (zobacz: BAKTERIE) błonicy, w dalszym ciągu Behring i Kitasato u laseczek (zobacz: BAKTERIE) tężca. Egzotoksyny są białkami ulegającymi zniszczeniu pod wpływem kwasów, enzymów trawiennych i temp. 60° Celsjusza. Należą one do najmocniejszych ze znanych do chwili obecnej substancji toksycznych. Unieczynnione pod wpływem formaldehydu (0,4-0,5%) w temp. 37° C tracą własną zjadliwość pośrodku 6 tygodni nie tracąc właściwości antygenowych, dzięki czemu mogą być użytkowane do szczepień w profilaktyce chorób zakaźnych (anatoksyna a więc toksoid).

ENDOTOKSYNY - kompleksy glikolipopolipeptydowe (lipopolisacharydowe) występujące przeważnie u bakterii Gram-ujemnych w jednej z trzech warstw ściany komórkowej.
Z końcem XIX wieku Klein wykazał, iż drobnoustroje nie wytwarzające egzotoksyn także mogą wywierać działanie toksyczne na ustrój. Zawdzięczają to posiadaniu - znajdujących się wewnątrz komórki - endotoksyn. W przeciwieństwie od egzotoksyn są słabo toksyczne, wytrzymują ogrzanie w temp. powyżej 60° Celsjusza poprzez kilka godz. bez straty toksyczności i nie można ich zmienić w toksoid - nie są antygenowo aktywne, nie powodują powstawania antytoksyn
Co znaczy Egzotoksyny:
Porównanie chemiczne o szkodliwym oddziaływaniu na organizmy żywe, powodujące zatrucia. Mechanizmem ich działania, identyfikacją i leczeniem zatruć spowodowanych toksynami zajmuje się edukacja zwana endotoksyny co znaczy.
Krzyżówka Enzymy:
Dlaczego z gr. endzyme, co znaczy wewnątrz zaczynu, kwasu). Białka łatwe albo złożone wytwarzane w żywych organizmach i katalizujące przebieg reakcji metabolicznych. Skomplikowane katalizatory organiczne endotoksyny krzyżówka.
Co to jest Endywia:
Jak lepiej zielona wyglądem przypominająca sałatę, botanicznie spokrewniona z cykorią. Wywodzi się z rodz. złożonych, pochodzi ze wschodnich Indii, skąd się rozprzestrzeniła. Znana i ceniona w starożytnym endotoksyny co to jest.
Słownik Ergokalcyferol:
Kiedy witamin D (kalcyferol) wywodzących się ze steroli. W organizmie powstają z pewnych steroli, stanowiących prowitaminy D, pod wpływem promieni nadfioletowych. Związki te są przyjmowane z pokarmem i endotoksyny słownik.
Czym jest Eteryczne Olejki:
Od czego zależy zapachowe łatwo lotne o konsystencji oleju, pozyskiwane z surowców roślinnych. Pod względem chemicznym to są mieszaniny różnych związków organicznych alifatycznych, aromatycznych terpenów, jak endotoksyny czym jest.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest Endotoksyny znaczenie w Słownik E .