DYNIA co to jest
Co to znaczy DYNIA? Słownik olbrzymia (Cucurbita Maxima), figolistna (Cucurbita Ficifolia) - owoce.

Czy przydatne?

Definicja Dynia

Co to znaczy DYNIA: Dynia zwykła (Cucurbite pepo), piżmowa (Cucurbita moschata), olbrzymia (Cucurbita Maxima), figolistna (Cucurbita Ficifolia) - owoce jednorocznej rośliny z rodz. dyniowatych (Cucurbitaceae), uprawianej już od powyżej 5 tys. lat p.n.e. na terenie południowej części Ameryki Północnej. Warzywo trafiło do Europy przy udziale hiszpańskich żeglarzy, później rozprzestrzeniło się na inne kontynenty.
Owoc dyni jest jagodą fałszywą o różnym kształcie i różnej wielkości, zależnie od odmiany, zrośniętą z dnem kwiatostanu stanowiącego zewnętrzną, mięsistą jego warstwę okrytą twardniejącą - stosunkowo dojrzewania - niezbyt grubą, zieloną, żółtą albo pomarańczową skórką. Spożywa się zarówno mięsiste ściany zalążni, jak i wysuszone, białe, kremowobiałe albo brunatne nasiona o znacznej wartości odżywczej: 42% tłuszczu, białko, lecytyna, żelazo, wapń, cynk i inne.
Dynia jest cennym niskokalorycznym warzywem zawierającym duże ilości witamin: B1, B2, B6, C; składników mineralnych: sód, potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor; karoten, kwasy: nikotynowy, pantotenowy, foliowy. Dynia działa odkwaszająco na organizm.
Do najpopularniejszych odmian należą: Dynia Melonowa Żółta i Dynia Melonowa Siatkowana

Czym jest Dynia znaczenie w Słownik D .