CZOSNEK co to jest
Co to znaczy CZOSNEK? Słownik liliowych z rodz. amarylkowatych, uprawiana od przeszło 5 tys. lat.

Czy przydatne?

Definicja Czosnek

Co to znaczy CZOSNEK: Czosnek pospolity, jednoroczna roślina należąca do rzędu liliowych z rodz. amarylkowatych, uprawiana od przeszło 5 tys. lat. Ojczyzną czosnku jest Azja Środkowa, skąd rozprzestrzenił się na Bliskim Wschodzie, później na Bałkanach (rejon Morza Śródziemnego), a w dalszym ciągu w Europie Południowej i Środkowej. Aktualnie jest uprawiany prawie wszędzie. Do Polski przywędrował prawdopodobnie z karawanami kupców wschodnich w średniowieczu. Czosnek pospolity jest byliną o charakterystycznym pędzie podziemnym w formie tak zwany główki złożonej z kilku albo kilkunastu pojedynczych "ząbków" okrytych dość twardą łuską - bezbarwną albo o zabarwieniu różowym, fioletoworóżowym albo fioletowym. Ciężar główki waha się od 1,5 do 5 dag.
W Polsce uprawia się 2 fundamentalne rodzaje czosnku:
białe - nie wytwarzające pędu kwiatowego: czosnek podgórski, topolski, biały;
niebieskawe - z kwiatostanem: czosnek dolnośląski, z Latowicza.
Czosnek z poszczególnych odmian jest różna składem chemicznym, zawartością olejków, co jest uzależnione od warunków terenowych: na przykład czosnek z okolic górskich (Podhale) zawiera powyżej 50% więcej olejków od czosnku typu nizinnego (Topola Pińczowska). Jednak po zmianie stanowiska uprawowego różnice te znacząco się zacierają.
Czosnek ma specyficzny, unikalny ostry zapach i smak wynikający z obecności olejku lotnego (alliina i enzymy), który po roztarciu czosnku wymienia się w bakteriobójczą alliicynę ulegającą zniszczeniu w okresie obróbki termicznej - smażenia, gotowania. Czosnek zawiera między innymi: wapń, mangan, żelazo, cynk, fosfor, chlor, jod, kwas nikotynowy, witaminy: B1, B2, C

Czym jest Czosnek znaczenie w Słownik C .