CYNK co to jest
Co to znaczy CYNK - symbol Zn (z łac. zincum)? Słownik ekipie II, rozpoczynający grupę poboczną.

Czy przydatne?

Definicja Cynk

Co to znaczy CYNK - SYMBOL ZN (Z ŁAC. ZINCUM): Pierwiastek chemiczny w układzie okresowym położony w ekipie II, rozpoczynający grupę poboczną cynkowców. W Chinach był już znany w VI w. przed naszą erą Wyrabiano z niego monety i zwierciadła. Jako czysty metal został poznany w XVI w. Przepis na wytop cynku był poprzez długie lata tajemnicą. Dopiero w XVIII w. w Anglii, w Bristolu, powstała pierwsza huta cynku.
Cynk jest błękitnobiałym metalem o średniej twardości, ciemniejącym na powietrzu (temp. topnienia: 419,5° C, temp. wrzenia: 906° C). Naturalny pierwiastek jest mieszaniną pięciu izotopów trwałych: 64Zn, 66Zn, 67Zn, 68Zn, 70Zn. W przyrodzie występuje w formie wielu minerałów. Główne to: dwie odmiany blendy cynkowej - sfaleryt i wurcyt i smitsonit. Wolny cynk jest dość czynny chemicznie. Na powietrzu pokrywa się pasywującą warstwą tlenków. Jest pierwiastkiem amfoterycznym: rozpuszcza się w roztworach kwasów tworząc sole cynkowe zawierające jon Zn2+ i w roztworach zasad z utworzeniem czterohydroksocynkanów.
Cynk jest użytkowany raczej do pokrywania wyrobów żelaznych (cynkowanie rur, blach, wanien) w celu ochrony przed korozją, do sporządzania mosiądzu i innych stopów, w ogniwach elektrycznych, w poligrafii do sporządzania klisz. Związki cynku wchodzą w skład pigmentów (biel cynkowa), napełniaczy do kauczuków i tworzyw sztucznych.
Sole cynku są trujące, jednak śladowe ilości Zn są w organizmie konieczne do życia. Cynk jest składnikiem enzymu anhydrazy i hormonu insuliny. Tlenek ZnO jest stosowany w farmacji jako składnik zasypek, maści i past (siarczek cynkowy).
W aptekach można kupić tabletki z cynkiem: Zinc Supplement Tablets (Zinc gluconate, vitamine A, colecalciferol) zawierające glukonian cynku, witaminę A i D3, akację, drożdże, kwas stearynowy i krzemionkę, Zincas-forte (Zinc aspartate) zawierające hydroasparaginian cynku i Zincteral (Zinc sulfate) zawierające uwodniony siarczan cynkowy. Stosujemy je w pierwszej kolejności w razie schorzeń dermatologicznych: trądziku, łysienia plackowatego, a również w nie wszystkich schorzeniach układu nerwowego i immunologicznego. U dzieci ponadto w zaburzeniach wzrostu

Czym jest Cynk znaczenie w Słownik C .