CUKIER OŁOWIANY co to jest
Co to znaczy CUKIER? Słownik Otrzymywany z trzciny cukrowej i z buraków cukrowych. W celu wydobycia.

Czy przydatne?

Definicja Cukier ołowiany

Co to znaczy CUKIER: Cukier buraczany, cukier trzcinowy - sacharoza C12H22O11. Otrzymywany z trzciny cukrowej i z buraków cukrowych. W celu wydobycia cukru pokrojone buraki ługuje się wodą w temp. 75-85° C. Otrzymany sok, zawierający około 15% cukru, poddaje się, w celu oczyszczenia na początku procesowi nawapniania, a w dalszym ciągu karbonatacji. Po odfiltrowaniu wytrąconych zanieczyszczeń sok zagęszcza się w wyparkach aż do wykrystalizowania cukru surowego. Cukier surowy poddaje się rafinacji polegającej na rozpuszczeniu go w wodzie, odbarwieniu dzięki węgla aktywnego, powtórnym odparowaniu, odwirowaniu i suszeniu. Odciek to melasa.
Cukier ten stosuje się w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. W powszechnym zastosowaniu w Polsce jest cukier buraczany.
Cukier gronowy, cukier skrobiowy - glukoza C6H12O6. Występuje w wielu płynach ustrojowych roślin i zwierząt (na przykład w sokach owocowych, krwi zwierząt). Otrzymywany poprzez hydrolizę cukrów złożonych, na przykład skrobi, a również celulozy dzięki kwasów mineralnych albo enzymów.
Glukoza - do kupienia w aptece - wzmacnia serce i dobrze wpływa na wątrobę. Lepiej jej korzystać niż klasycznego cukru, a więc sacharozy.
Cukier mlekowy - laktoza C12H22O11. Występuje w mleku. Pod wpływem drożdży nie fermentuje! Pod wpływem bakterii zawartych w kwaśnym mleku przemienia się w kwas mlekowy. Otrzymuje się go z serwatki. Użytkowany w przemyśle farmaceutycznym jako wypełniacz, w lecznictwie, przemyśle spożywczym i w pirotechnice.
Cukier ołowiany! - octan ołowiawy Pb(CH3COO)2 · 3H2O. Dobrze rozpuszczalny w wodzie, ma słodki smak, jest mocną trucizną. Otrzymywany poprzez rozpuszczanie tlenku ołowiawego PbO w kwasie octowym. Użytkowany w farbiarstwie jako zaprawa, w medycynie jako środek przeciwzapalny do użytku zewnętrznego, np. na stłuczenia.
Cukier owocowy - fruktoza C6H12O6. Lewuloza, występuje w słodkich owocach i miodzie. Otrzymywany poprzez hydrolizę insuliny albo cukru buraczanego. Użytkowany w lecznictwie jako środek konserwujący leczniczy.
Cukier słodowy - maltoza C12H22O11. Dwucukier zbudowany z dwóch cząsteczek glukozy, fermentuje. Otrzymywany poprzez hydrolizę skrobi, użytkowany jako środek słodzący, do pożywek bakteriologicznych, stabilizator wielosiarczków

Czym jest Cukier ołowiany znaczenie w Słownik C .