CHOLESTEROL co to jest
Co to znaczy CHOLESTEROL? Słownik steroli) zwierzęcych, zwanych zoosterolami. Temp. topnienia: 149°.

Czy przydatne?

Definicja Cholesterol

Co to znaczy CHOLESTEROL: Związek o wzorze C27H45OH, przedstawiciel steroidów (steroli) zwierzęcych, zwanych zoosterolami. Temp. topnienia: 149° C, temp. wrzenia: 360° C (z rozkładem). Cholesterol jest nierozpuszczalny w wodzie, trudno rozpuszczalny w alkoholu, rozpuszczalny w innych rozpuszczalnikach organicznych - tłuszczowych i dlatego ekstrahuje się z tkanek łącznie z tłuszczami. Występuje we wszystkich komórkach. Wspólnie z fosfolipidami uczestniczy w budowie błony komórkowej, a w tkance nerwowej jest składnikiem otoczki mielinowej.
Patologicznym zjawiskiem jest odkładanie się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych w sytuacjach miażdżycy i tworzenie złogów w formie kamieni żółciowych.
Cholesterol syntetyzuje się w ustroju zwierzęcym z aktywnego octanu i jest substratem do syntezy wielu innych sterydów. W skórze ulega przemianie w 7-dehydrocholesterol, który jest prowitaminą witaminy D3, tworzącej się pod wpływem promieniowania nadfioletowego.
Cholesterol występuje w tłuszczach zwierzęcych, krwi, żółci, w substancji mózgowej, szpiku kostnym, w kamieniach żółciowych. Otrzymywany z rdzenia kręgowego cieląt, użytkowany w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i włókienniczym jako emulgator, a również do syntezy innych steroidów

Czym jest Cholesterol znaczenie w Słownik C .