BRUKSELKA co to jest
Co to znaczy BRUKSELKA (KAPUSTA BRUKSELSKA)? Słownik gdzie uprawia się ją od stuleci (stąd jej.

Czy przydatne?

Definicja Brukselka

Co to znaczy BRUKSELKA (KAPUSTA BRUKSELSKA): Dwuletnia roślina z rodz. krzyżowych pochodząca z Belgii, gdzie uprawia się ją od stuleci (stąd jej nazwa od stolicy tego państwie - Brukseli). Znalazła uznanie w Europie Zachodniej, a później w stanach zjednoczonych ameryki. Brukselka w pierwszym okresie wegetacji tworzy gruby, silnie ulistniony pęd wysokości 70-90 cm. W kątach liści na pędzie kluczowym wyrasta 70-80 krótkich ulistnionych pędów bocznych, mających kształt główek wielkości orzecha włoskiego, które stanowią część jadalną rośliny. W stanie świeżym dostępna od października do końca stycznia, a przy właściwym przechowywaniu - nawet do marca. Zaliczana jest do warzyw o dużej wartości odżywczej.
Zawiera między innymi: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, chlor, jod, karoten, witaminę E, K, B1, B2, B6, C, kwas nikotynowy i pantotenowy, biotynę, kwas foliowy.
w najwyższym stopniu dostępne odmiany to:
Jade F1 - japońska krzyżówka heterozyjnie dojrzewająca o 2, 3 tygodnie przedtem od innych odmian, charakteryzująca się średniej wielkości, zbitymi, gładkimi i dość ciemnymi główkami;
Herkules - inicjalna odmiana o małych, dość ścisłych, owalnych, jasnozielonych główkach z liśćmi średniej wielkości;
Berner Markt - odmiana średniowczesna o główkach zwartych, średniej wielkości, ciemnozielonych
Biotyna:
z gatunku B (odkryte poprzez Kazimierza Funka) mają sporo cech wspólnych i z tego względu są regularnie określane jako wit. B-kompleks. Najczęściej występują w takich samych produktach spożywczych brukselka co to jest.
Białka:
zaliczane do biopolimerów. Wielkocząsteczkowe substancje naturalne o złożonej budowie będące nieodzownymi składnikami wszelkiej materii żywej. Do białek należą enzymy, nie wszystkie hormony i sporo brukselka definicja.
Bircher-Benner Max O.:
edukacji o odżywianiu, artysta energetycznej teorii całości pokarmowych.Klinika jego imienia w Zurychu jest miejscem, gdzie chorzy odzyskują zdrowie, a zdrowi uczą się właściwego odżywiania brukselka co znaczy.
Bób:
jednorocznej rośliny z rodz. motylkowatych) uprawiany był już 2822 lat przed naszą erą w Chinach. Roślinę tę znano także w starożytnej Grecji, Rzymie, Egipcie i innych państwach. Bób spożywał prorok brukselka słownik.
Bańki:
popularna sposób leczenia, użytkowana w pierwszej kolejności przy różnego rodzaju zaziębieniach, nieżytach dróg oddechowych, a nawet przy zapaleniu płuc i nerwobólach. Oficjalna medycyna sposoby tej brukselka znaczenie.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest Brukselka znaczenie w Słownik B .