co to jest
Co to znaczy BÓB? Słownik uprawiany był już 2822 lat przed naszą erą w Chinach. Roślinę tę znano.

Czy przydatne?

Definicja Bób

Co to znaczy BÓB: Bób - (nasiona jednorocznej rośliny z rodz. motylkowatych) uprawiany był już 2822 lat przed naszą erą w Chinach. Roślinę tę znano także w starożytnej Grecji, Rzymie, Egipcie i innych państwach. Bób spożywał prorok Ezechiel i władca Dawid. Wspominają go również Homer i Herodot. W czasach nowożytnych ojczyzną bobu stała się Ameryka. To jest roślina o sztywnej łodydze, wyrastająca do 120 cm długości. Liście rosną na łodydze spiralnie - 1 para dolnych, 2-3 pary wyższych. Pojedyncze liście są spore, owalnoeliptyczne, mięsiste, skórzaste, całobrzegie, nie owłosione, barwy szarozielonej albo niebieskozielonej od woskowego nalotu.
Owocem bobu jest strąk długości od czterech do czternastu centymetrów, który może być prosty i wzniesiony ku górze albo skrzywiony i wygięty ku dołowi. Wewnątrz strąków znajdują się najczęściej 3, 4 spore spłaszczone nasiona (nowe odmiany mają ich więcej) o nieregularnie jajowatym zarysie, barwy kremowobiałej, zielonej albo żółtej, niekiedy brązowoczerwonej lub fioletowoczerwonej. Zabarwienie nasion stanowi cechę charakterystyczną dla poszczególnych odmian.
Bób spożywa się w formie niedojrzałych ziaren po ugotowaniu. Jest ciężkostrawny, zawiera wapń, fosfor, żelazo, magnez, karoten, witaminy: B1, B2, PP, C.
w najwyższym stopniu znane odmiany to: Windsor Biały, Windsor Zielony, Hangdown Zielony, Hangdown Biały, Beryl

Czym jest Bób znaczenie w Słownik B .