BIEGUNKI co to jest
Co to znaczy BIEGUNKI? Słownik brzusznego, paratyfusu i innych, lżejszych zatruć pokarmowych. W.

Czy przydatne?

Definicja Biegunki

Co to znaczy BIEGUNKI: Zasadniczy symptom nieżytu jelit, czerwonki, duru brzusznego, paratyfusu i innych, lżejszych zatruć pokarmowych. W ciężkich sytuacjach stwierdza się w stolcu śluz, krew, ropę. W rezultacie wzmożonej perystaltyki jelit w kale mogą się znaleźć niestrawione resztki pokarmów. Stolce mogą być ciemne i bardzo cuchnące albo pieniste i kwaśne. Powodem biegunek jest zakażenie bakteryjne, działanie zimna, spożywanie nieświeżych pokarmów, jady chemiczne.
Przewlekły nieżyt jelita grubego może być powodem raka odbytnicy.
Biegunce zwykle towarzyszą: bóle brzucha, gorączka, brak łaknienia, wymioty, wzdęcia, odbijania. Gorączka może dochodzić nawet do 39-40 stopni Celsjusza.
Biegunki mogą być także spowodowane zaburzeniami wchłaniania tłuszczu. To są tak zwany biegunki tłuszczowe, występujące między innymi w przewlekłym zapaleniu i raku trzustki, w rozległej resekcji i niedokrwieniu jelit. Biegunka tłuszczowa zwana tropikalną - sprue wynika z niedoboru pewnych witamin, w szczególności kwasu foliowego. Symptomy to: brak apetytu, nudności, papkowate, szare, lśniące, cuchnące stolce, ogólne wyniszczenie. We krwi stwierdza się niedokrwistość nadbarwliwą. W leczeniu stosuje się mleko, warzywa i owoce, witaminy: C, B1, B12, kwas foliowy, przetaczania krwi. Schorzenie występuje raczej w państwach tropikalnych, w Polsce rzadko

Czym jest Biegunki znaczenie w Słownik B .