ASTMA co to jest
Co to znaczy ASTMA, DYCHAWICA OSKRZELOWA (asthma bronchiale)? Słownik wydechowej) połączonymi z.

Czy przydatne?

Definicja Astma

Co to znaczy ASTMA, DYCHAWICA OSKRZELOWA (ASTHMA BRONCHIALE): To jest dolegliwość objawiająca się napadami duszności (wydechowej) połączonymi z wykrztuszaniem lepkiej, ciągnącej się plwociny. Sporą rolę w etiologii dychawicy oskrzelowej przypisuje się uczuleniu. Osoby chorujące na dychawicę oskrzelową regularnie zapadają także na inne dolegliwości uczuleniowe, na przykład na pokrzywkę, katar sienny (zobacz: KATAR NIEJEDNO MA IMIĘ), obrzęk Quinckego.
Znane są powszechnie przypadki zachorowania na dychawicę oskrzelową pod wpływem uczulenia na pewne zapachy (na przykład prymulki), a nawet barwy, potrawy (na przykład raki, poziomki), czy na dym papierosowy. Niewątpliwą rolę odgrywa tu zespół odruchowo-warunkowy. Już sam obraz czynnika wywołującego dychawicę oskrzelową może być powodem napadu duszności (na przykład ilustracja prymulki, czy sztuczna róża wykonana z papieru albo tkaniny). Faktorem uczulającym i wywołującym napady dychawicy oskrzelowej może być również białko bakterii. Napady dychawicy oskrzelowej pojawiają się zwykle po okresie tak zwany aury, co znaczy, iż poprzedzają je charakterystyczne symptomy. W okresie napadu chory z trudnością oddycha, na twarzy pojawia się sinica. Świsty i furczenia są nieraz bardzo głośne, słyszalne ze znacznej odległości. Pod koniec napadu oddech staje się swobodniejszy, pojawia się kaszel połączony z odkrztuszaniem dużej ilości lepkiej, ciągnącej się plwociny. Następstwem dychawicy oskrzelowej jest rozedma płuc i przerost prawej części serca.
Leczenie bazuje w pierwszej kolejności na wykryciu czynników uczulających (zobacz: ALERGENY) albo usunięciu ognisk zakażenia.
Tradycyjne leczenie w okresie napadu: wykorzystywanie między innymi atropiny, adrenaliny, efedryny, astmolizyny albo pituitryny. Dobre rezultaty dawało także wszczepianie owodni i wykorzystywanie ACTH (kortykotropiny) przy równoczesnym podawaniu antybiotyków (także leczenie tradycyjne, aktualnie nie praktykowane). Pobudzając czynności kory nadnerczy, ACTH (zobacz: HORMONY) działa spazmolitycznie (rozkurczowo) i przeciwalergicznie, jest więc skutecznym środkiem zarówno w napadach dychawicy, jak i w stanach astmatycznych. Wykorzystywanie ACTH (kortykotropiny) wymaga jednak zachowania dużej ostrożności. W ostrych napadach dychawicy oskrzelowej przeciwwskazane jest podawanie morfiny.
aktualnie astmę leczy się nowoczesnymi lekami antyhistaminowymi

Czym jest Astma znaczenie w Słownik A .