ASTEMAN co to jest
Co to znaczy ASTEMISAN (Astemizol) ZDRAVLJE? Słownik astemizolu.Działanie: Lek przeciwhistaminowy.

Czy przydatne?

Definicja Astemisan

Co to znaczy ASTEMISAN (ASTEMIZOL) ZDRAVLJE: Postać: tabletki 0,01 g
Skład: tabletka zawiera 0,01 g astemizolu.
Działanie: Lek przeciwhistaminowy nowej generacji, wybiórczy antagonista receptorów histaminowych H1. Nie wykazuje działania ośrodkowego, uspokajającego przeciwcholinergicznego. Działa silnie i długotrwale. Wchłania się błyskawicznie z przewodu pokarmowego - obecność pokarmu nie ma istotnego wpływu na całkowitą liczba wchłoniętego leku. Jest w znacznym stopniu metabolizowany w wątrobie. Nie przenika poprzez barierę krew-mózg, czyli nie wywiera działania nasennego. Wydala się raczej kałem w formie metabolitów (nie wszystkie z nich mają 10 razy silniejsze i dłuższe działanie niż astemizol).
Wskazania: Alergiczny sezonowy nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, przewlekła pokrzywka i inne dolegliwości alergiczne.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na astemizol, ciąża, laktacja. Ostrożnie użytkować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, cukrzycą i chorobami serca. Tabletek nie podaje się dzieciom do 7. roku życia.
symptomy niepożądane: Użytkowany długotrwale może wywołać przyrost łaknienia, powiększenie masy ciała, niekiedy reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, świąd, wysypka skórna), parestezje, powiększenie aktywności aminotransferaz we krwi i bardzo rzadko - drgawki. Przy przekroczeniu rekomendowanych dawek mogą wystąpić zaburzenia czynności serca.
Interakcje: Z lekami przeciwarytmicznymi, terfenadyną, erytromycyną może wystąpić działanie kardiotoksyczne. Nie podawać w skojarzeniu z ketokonazolem.
Dawkowanie (doustne): Dorośli i dzieci od 13. roku życia 0,01 g na 24 godziny w jednej dawce. Poprzez pierwsze dni leczenia zaleca się podawać na czczo przed śniadaniem. Dzieci 7-12 lat 0,005 g na 24 godziny w jednej dawce.
Uwaga: Leczenie trwa zazwyczaj 4-6 tygodni. Lek należy odstawić na 6 tygodni przed wykonaniem testów skórnych.
patrz także: ŚRODKI ANTYHISTAMINOWE

Czym jest Astemisan znaczenie w Słownik A .