TARCZYCA co to jest
Anatomia Tarczyca definicja. Definicja waży ok. 15-30 g. Tarczyca ma kształt motyla, jest położona.

Czy przydatne?

Definicja Tarczyca

Co to znaczy TARCZYCA: Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, który waży ok. 15-30 g. Tarczyca ma kształt motyla, jest położona podskórnie z przodu przed tchawicą na szyi (Ryc.14-1). Tarczyca złożona jest z dwóch płatów, połączonych na poziomie 2-3 chrząstki tchawicy w środkowej linii ciała częścią gruczołu zwaną cieśnią. Płaty tarczycy są uformowane z drobnych płacików, oddzielonych tkanką łączną. Każdy płacik zbudowany jest z pojedynczej warstwy komórek pęcherzykowatych, otaczających niewielką przestrzeń wypełnioną specyficznym białkiem (w formie koloidu) - tyreoglobuliną. Komórki pęcherzykowate wydzielają do wnętrza pęcherzyków hormony tarczycy: tyroksynę i trijodotyroninę. Hormony te magazynowane są w obrębie pęcherzyków w połączeniu z tyreoglobuliną. Wokół pęcherzyków rozsiane są komórki C, wytwarzające kalcytoninę. Ryc.14-1 Umiejscowienie tarczycy (gruczołu tarczycowego) na szyi <<< Powrót

Krew (Krew Pełna):
przedmiotów upostaciowanych (krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi) w osoczu. Próbka krwi zawierająca zarówno przedmioty upostaciowane, jak i osocze nazywana jest krwią pełną tarczyca co to jest.
Jama Klatki Piersiowej:
klatki piersiowej można wyodrębnić 3 mniejsze jamy: 2 jamy położone bocznie - prawą i lewą jamę opłucnej i jamę (przestrzeń) położoną pośrodkowo pomiędzy nimi, zwaną śródpiersiem. Każda jama opłucnej tarczyca definicja.
Tarczyca:
gruczołem wydzielania wewnętrznego, który waży ok. 15-30 g. Tarczyca ma kształt motyla, jest położona podskórnie z przodu przed tchawicą na szyi (Ryc.14-1). Tarczyca złożona jest z dwóch płatów tarczyca co znaczy.
Pęcherzyki Płucne:
mają ścianę zbudowaną z płaskich komórek nabłonkowych noszących nazwę nabłonka oddechowego i komórek ziarnistych, produkujących i wydzielających tak zwany czynnik powierzchniowy pęcherzyka płucnego tarczyca słownik.
Rogówka:
wycinka kuli i przypomina szkiełko zegarkowe wprawione w twardówkę; średnica pozioma rogówki wynosi 12 mm, pionowa 11 mm. Rogówka jest najcieńsza w centru i jej grubość wynosi 0,6 mm, z kolei tarczyca znaczenie.
  • Dodano:
  • Autor: