SOCZEWKA co to jest
Anatomia Soczewka definicja. Definicja znajduje się soczewka. To jest przezroczysty, dwuwypukły.

Czy przydatne?

Definicja Soczewka

Co to znaczy SOCZEWKA: W części przedniej oka, między tęczówką a ciałem szklistym, znajduje się soczewka. To jest przezroczysty, dwuwypukły twór, silnie załamujący światło. W najwyższym stopniu zewnętrzną częścią soczewki jest jej włóknista torebka, wewnątrz której umieszczona jest jej miękka część korowa i twardsze, powstające po 20 roku życia, jądro. Z wiekiem jądro twardnieje, staje się większe i zabarwia się etapowo na kolor żółto-brunatny. Przez wzgląd na tym wymienia się współczynnik załamywania światła (może powstać tak zwany krótkowzroczność soczewkowa) i pojawiają się trudności w rozpoznawaniu nie wszystkich barw (starsi ludzie słabo rozpoznają kolor niebieski, widząc jakby poprzez żółty filtr). Soczewka zawieszona jest na więzadełkach biegnących promieniście od jej torebki do okrężnie leżącego ciała rzęskowego. Dzięki takiemu zawieszeniu, w zależności od stanu napięcia obwódki rzęskowej - regulowanego poprzez mięśnie ciała rzęskowego - wymienia się kształt soczewki na bardziej płaski albo wypukły. Zdarzenie to tytułujemy akomodacją albo nastawnością. To jest więc umiejętność przystosowywania się układu optycznego oka do ostrego widzenia z różnych odległości. Z wiekiem czynność ta z racji na stwardnienie soczewki znacząco maleje. Przykładowo, w wieku 5 lat rozmiar akomodacji wynosi aż 20 dioptrii, w wieku 20 lat spada do 10 dioptrii, a w wieku 70 lat równa jest zeru. Dlatego także starsi ludzie muszą uzupełniać ten brak akomodacji noszeniem szkieł plusowych do patrzenia z bliska. <<< Powrót

Co znaczy Zatoki:
Porównanie Umiejscowienie zatok przynosowych Zatoki przynosowe tak zwany oboczne nosa to jamy powietrzne znajdujące się w obrębie kości twarzoczaszki: zatoki szczękowe - w obrębie kości szczęki, zatoki czołowe soczewka co znaczy.
Krzyżówka Ciało Rzęskowe:
Dlaczego silnie unaczyniony twór zbudowany raczej z mięśni gładkich, otaczający pierścieniowato region leżący za tęczówką, o szerokości 8 mm. Do jego wyrostków rzęskowych przyczepiają się więzadełka Zinna, na soczewka krzyżówka.
Co to jest Powieki I Aparat Łzowy:
Jak lepiej przedni otwór oczodołu, chroniąc gałkę oczną przed wysychaniem i urazami. Ruch powiek rozprowadza płyn łzowy po powierzchni rogówki i spojówki, zapewniając oku stałe nawilżanie. Na brzegach powieki soczewka co to jest.
Słownik Allel:
Kiedy Allel jest jedną z alternatywnych form genu występującą w tym samym miejscu genowym (locus) homologicznych chromosomów. Gdy allele są identyczne - osobnik jest homozygotą, gdy różne - heterozygotą soczewka słownik.
Czym jest Krew (Krew Pełna):
Od czego zależy przedmiotów upostaciowanych (krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi) w osoczu. Próbka krwi zawierająca zarówno przedmioty upostaciowane, jak i osocze nazywana jest krwią pełną soczewka czym jest.
  • Dodano:
  • Autor: