Definicja Siatkówka
Co to znaczy SIATKÓWKA: Siatkówka to w najwyższym stopniu wewnętrzna błona gałki ocznej, przylegająca mocniej do naczyniówki tylko w rejonie nerwu wzrokowego i z przodu przy ciele rzęskowym. W pozostałych miejscach przyłożona jest lekko do podłoża, przyciskana od wnętrza oka poprzez ciało szkliste; od zewnątrz łączy się z naczyniówką. Budowa histologiczna siatkówki jest bardzo złożona, jej grubość wynosi 0,15 - 0,18 mm i złożona jest z dziesięciu warstw. W trakcie badania dna oka szczególnym wziernikiem (oftalmoskopem) widać różowo-czerwone zabarwienie siatkówki. W obrębie tak zwany bieguna tylnego oka znajduje się dołek środkowy, leżący w obszarze plamki (żółtej), a więc małej, beznaczyniowej przestrzeni siatkówki. Dołek środkowy jest małym zagłębieniem w plamce przystosowanym do najostrzejszego widzenia. Drugim istotnym elementem dna oka jest tarcza nerwu wzrokowego, leżąca 2 mm od plamki w kierunku nosowym. To jest skupisko w pierwszej kolejności komórek nerwowych biegnących z siatkówki, które, zbierając się na tarczy, tworzą nerw wzrokowy. Nerw wychodzi z oczodołu poprzez kanał nerwu wzrokowego i, krzyżując część swych włókien, dociera do mózgu. Tarczę nerwu wzrokowego widzi się jako różowo-żółtawy krążek, o średnicy 1,5 mm, z centrum którego wychodzą naczynia tętnicze siatkówki, a wchodzą naczynia żylne. W siatkówce dzieje się szereg skomplikowanych mechanizmów fizycznych i biochemicznych, przetwarzających impuls świetlny na impuls nerwowy, który przesyłany jest dalej do korowych ośrodków wzroku. Główne w tym procesie są składniki światłoczułe zajmujące zewnętrzną warstwę siatkówki - 7 mln czopków i 130 mln pręcików. Pręciki znajdują się raczej na obwodzie siatkówki, a stosunkowo zbliżania się do plamki wzrasta liczba czopków tak, iż w obrębie dołka środkowego znajdują się tylko same czopki. Czynnością czopków jest widzenie kształtu i barw elementów w jasnym oświetleniu, zaś czynnością pręcików jest przystosowanie oka do słabych oświetleń i rozróżnianie zarysów elementów. Tak więc widzenie plamkowe pozwala na precyzyjne rozpoznanie szczegółów, kształtu i barwy, zaś widzenie obwodem siatkówki daje nam orientację w przestrzeni. Siatkówka ma połączenia nerwowe z całym układem mięśniowo-szkieletowym, pozwala to na odruchową reakcję ustroju pod wpływem bodźca wzrokowego, na przykład uchylenie się przed spadającym na nas obiektem, zwężenie źrenicy pod wpływem olśnienia i odwrócenie głowy od źródła światła z zamknięciem powiek. <<< Powrót
- Co znaczy Enzym I Izoenzym:
- Porównanie specyficzne białko, które przyspiesza ustaloną reakcję chemiczną. Odmiany tego samego enzymu noszą nazwę izoenzymów. Katalizują one tę samą reakcję chemiczną, mają odmienną strukturę cząsteczki siatkówka co znaczy.
- Krzyżówka Układ Autonomiczny (Wegetatywny):
- Dlaczego wegetatywny) kieruje czynnościami narządów wewnętrznych a w szczególności funkcją układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, pokarmowego i przemiany materii. Układ wegetatywny jest czynnościowo siatkówka krzyżówka.
- Co to jest Przewodnictwo Nerwowe:
- Jak lepiej fundamentalnych właściwości komórek nerwowych jest umiejętność do wytwarzania i przewodzenia pobudzeń nerwowych. Prędkość przewodzenia pobudzeń elektrycznych zależy od średnicy włókien nerwowych siatkówka co to jest.
- Słownik Cykl Miesiączkowy:
- Kiedy rodnych kobiety dojrzałej płciowo podlega ciągłej regulacji neurohormonalnej. Jajnik (kobiecy gruczoł płciowy) przejawia w tym okresie czynność wewnątrzwydzielniczą (hormonalną) i rozrodczą, które są siatkówka słownik.
- Czym jest Badanie Narządu Równowagi:
- Od czego zależy równowagi to badanie przedmiotowe opierające na sprawdzeniu i ocenie prób równowagi (Romberga, chodu, mijania, wskazywania) i ocenie oczopląsu samoistnego spoczynkowego, położeniowego i siatkówka czym jest.