SIATKÓWKA co to jest
Anatomia Siatkówka definicja. Definicja ocznej, przylegająca mocniej do naczyniówki tylko w rejonie.

Czy przydatne?

Definicja Siatkówka

Co to znaczy SIATKÓWKA: Siatkówka to w najwyższym stopniu wewnętrzna błona gałki ocznej, przylegająca mocniej do naczyniówki tylko w rejonie nerwu wzrokowego i z przodu przy ciele rzęskowym. W pozostałych miejscach przyłożona jest lekko do podłoża, przyciskana od wnętrza oka poprzez ciało szkliste; od zewnątrz łączy się z naczyniówką. Budowa histologiczna siatkówki jest bardzo złożona, jej grubość wynosi 0,15 - 0,18 mm i złożona jest z dziesięciu warstw. W trakcie badania dna oka szczególnym wziernikiem (oftalmoskopem) widać różowo-czerwone zabarwienie siatkówki. W obrębie tak zwany bieguna tylnego oka znajduje się dołek środkowy, leżący w obszarze plamki (żółtej), a więc małej, beznaczyniowej przestrzeni siatkówki. Dołek środkowy jest małym zagłębieniem w plamce przystosowanym do najostrzejszego widzenia. Drugim istotnym elementem dna oka jest tarcza nerwu wzrokowego, leżąca 2 mm od plamki w kierunku nosowym. To jest skupisko w pierwszej kolejności komórek nerwowych biegnących z siatkówki, które, zbierając się na tarczy, tworzą nerw wzrokowy. Nerw wychodzi z oczodołu poprzez kanał nerwu wzrokowego i, krzyżując część swych włókien, dociera do mózgu. Tarczę nerwu wzrokowego widzi się jako różowo-żółtawy krążek, o średnicy 1,5 mm, z centrum którego wychodzą naczynia tętnicze siatkówki, a wchodzą naczynia żylne. W siatkówce dzieje się szereg skomplikowanych mechanizmów fizycznych i biochemicznych, przetwarzających impuls świetlny na impuls nerwowy, który przesyłany jest dalej do korowych ośrodków wzroku. Główne w tym procesie są składniki światłoczułe zajmujące zewnętrzną warstwę siatkówki - 7 mln czopków i 130 mln pręcików. Pręciki znajdują się raczej na obwodzie siatkówki, a stosunkowo zbliżania się do plamki wzrasta liczba czopków tak, iż w obrębie dołka środkowego znajdują się tylko same czopki. Czynnością czopków jest widzenie kształtu i barw elementów w jasnym oświetleniu, zaś czynnością pręcików jest przystosowanie oka do słabych oświetleń i rozróżnianie zarysów elementów. Tak więc widzenie plamkowe pozwala na precyzyjne rozpoznanie szczegółów, kształtu i barwy, zaś widzenie obwodem siatkówki daje nam orientację w przestrzeni. Siatkówka ma połączenia nerwowe z całym układem mięśniowo-szkieletowym, pozwala to na odruchową reakcję ustroju pod wpływem bodźca wzrokowego, na przykład uchylenie się przed spadającym na nas obiektem, zwężenie źrenicy pod wpływem olśnienia i odwrócenie głowy od źródła światła z zamknięciem powiek. <<< Powrót

Ciało Szkliste:
wypełnia centralną część oka między soczewką a siatkówką i stanowi 2/3 objętości gałki ocznej. To jest przezroczysta, galaretowata substancja w 99% skłądająca się z wody, pozbawiona nerwów i naczyń siatkówka co to jest.
Przydatki Maciczne:
Przydatkami macicznymi ustala się jajniki, jajowody i więzadła macicy. <<< Powrót siatkówka definicja.
Czynności Nosa:
zasadnicze czynności: oddechową, obronną, węchową i jest rezonatorem głosu łącznie z zatokami przynosowymi. Powietrze przechodzące poprzez nos ulega oczyszczeniu, ogrzaniu i nawilżeniu siatkówka co znaczy.
Czynności Ucha:
słuchu i równowagi. Ucho ludzkie zdolne jest odbierać dźwięki o częstotliwości od 16 do 22000 Hz (drgań na sekundę), o natężeniu od 0 do 120 dB (decybeli). W uchu zewnętrznym i środkowym dzieje się siatkówka słownik.
Ciało Rzęskowe:
silnie unaczyniony twór zbudowany raczej z mięśni gładkich, otaczający pierścieniowato region leżący za tęczówką, o szerokości 8 mm. Do jego wyrostków rzęskowych przyczepiają się więzadełka Zinna, na siatkówka znaczenie.
  • Dodano:
  • Autor: