SIATKÓWKA co to jest
Anatomia Siatkówka definicja. Definicja ocznej, przylegająca mocniej do naczyniówki tylko w rejonie.

Czy przydatne?

Definicja Siatkówka

Co to znaczy SIATKÓWKA: Siatkówka to w najwyższym stopniu wewnętrzna błona gałki ocznej, przylegająca mocniej do naczyniówki tylko w rejonie nerwu wzrokowego i z przodu przy ciele rzęskowym. W pozostałych miejscach przyłożona jest lekko do podłoża, przyciskana od wnętrza oka poprzez ciało szkliste; od zewnątrz łączy się z naczyniówką. Budowa histologiczna siatkówki jest bardzo złożona, jej grubość wynosi 0,15 - 0,18 mm i złożona jest z dziesięciu warstw. W trakcie badania dna oka szczególnym wziernikiem (oftalmoskopem) widać różowo-czerwone zabarwienie siatkówki. W obrębie tak zwany bieguna tylnego oka znajduje się dołek środkowy, leżący w obszarze plamki (żółtej), a więc małej, beznaczyniowej przestrzeni siatkówki. Dołek środkowy jest małym zagłębieniem w plamce przystosowanym do najostrzejszego widzenia. Drugim istotnym elementem dna oka jest tarcza nerwu wzrokowego, leżąca 2 mm od plamki w kierunku nosowym. To jest skupisko w pierwszej kolejności komórek nerwowych biegnących z siatkówki, które, zbierając się na tarczy, tworzą nerw wzrokowy. Nerw wychodzi z oczodołu poprzez kanał nerwu wzrokowego i, krzyżując część swych włókien, dociera do mózgu. Tarczę nerwu wzrokowego widzi się jako różowo-żółtawy krążek, o średnicy 1,5 mm, z centrum którego wychodzą naczynia tętnicze siatkówki, a wchodzą naczynia żylne. W siatkówce dzieje się szereg skomplikowanych mechanizmów fizycznych i biochemicznych, przetwarzających impuls świetlny na impuls nerwowy, który przesyłany jest dalej do korowych ośrodków wzroku. Główne w tym procesie są składniki światłoczułe zajmujące zewnętrzną warstwę siatkówki - 7 mln czopków i 130 mln pręcików. Pręciki znajdują się raczej na obwodzie siatkówki, a stosunkowo zbliżania się do plamki wzrasta liczba czopków tak, iż w obrębie dołka środkowego znajdują się tylko same czopki. Czynnością czopków jest widzenie kształtu i barw elementów w jasnym oświetleniu, zaś czynnością pręcików jest przystosowanie oka do słabych oświetleń i rozróżnianie zarysów elementów. Tak więc widzenie plamkowe pozwala na precyzyjne rozpoznanie szczegółów, kształtu i barwy, zaś widzenie obwodem siatkówki daje nam orientację w przestrzeni. Siatkówka ma połączenia nerwowe z całym układem mięśniowo-szkieletowym, pozwala to na odruchową reakcję ustroju pod wpływem bodźca wzrokowego, na przykład uchylenie się przed spadającym na nas obiektem, zwężenie źrenicy pod wpływem olśnienia i odwrócenie głowy od źródła światła z zamknięciem powiek. <<< Powrót

Co znaczy Obwodowy Układ Nerwowy:
Porównanie nerwowy tworzą korzenie rdzeniowe i nerwy obwodowe. Układ ten zabezpiecza odbiór doznań czuciowych i przewodzi pobudzenia z ośrodków nerwowych (rdzeń, mózg) do narządów wykonawczych (mięśni siatkówka co znaczy.
Krzyżówka Narządy Płciowe Żeńskie:
Dlaczego kobiece dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzne narządy płciowe nazywa się sromem (Ryc.4-1). Ryc.4-1 Wygląd kobiecych nażądów płciowych zewnętrznych W skład zewnętrznych narządów płciowych siatkówka krzyżówka.
Co to jest JELITO GRUBE:
Jak lepiej rozciąga się na długości ok. 1,5 m od ujścia jelita cienkiego do odbytu. Dzieli się na jelito ślepe (wspólnie z wyrostkiem robaczkowym), okrężnicę i odbytnicę. Jelito ślepe zwane kątnicą jest ślepym siatkówka co to jest.
Słownik Pęcherzyki Płucne:
Kiedy mają ścianę zbudowaną z płaskich komórek nabłonkowych noszących nazwę nabłonka oddechowego i komórek ziarnistych, produkujących i wydzielających tak zwany czynnik powierzchniowy pęcherzyka płucnego siatkówka słownik.
Czym jest Mięśnie Poruszające Gałką Oczną:
Od czego zależy sześć mięśni zewnętrznych oka. Cztery mięśnie łatwe: górny, dolny, wewnętrzny i zewnętrzny, których tylne przyczepy znajdują się daleko za gałką oczną w szczycie oczodołu w tak zwany pierścieniu siatkówka czym jest.
  • Dodano:
  • Autor: