KRTANI BUDOWA co to jest
Anatomia Budowa krtani definicja. Definicja łączy się z gardłem a ku dołowi przechodzi w tchawicę.

Czy przydatne?

Definicja Budowa krtani

Co to znaczy BUDOWA KRTANI: Krtań będąca górnym odcinkiem drogi oddechowej od góry łączy się z gardłem a ku dołowi przechodzi w tchawicę (ryc. 8-3). Trzy chrząstki nieparzyste (tarczowata, pierścieniowata i nagłośniowa) i trzy parzyste (nalewkowate, różkowate i klinowate) tworzą rusztowanie krtani. Nieparzysta chrząstka tarczowata tworzy na szyi charakterystyczną wyniosłość zwaną "jabłkiem Adama". Chrząstki krtani połączone są z kością gnykową, tchawicą i pomiędzy sobą więzadłami. Część jednego z więzadeł łącząca chrząstkę tarczowatą z pierścieniową tworzy więzadła głosowe, które ograniczają szparę głośni. Mięśnie wewnętrzne krtani rozszerzają i zwężają szparę. Krtań jako całość pokryta jest błoną śluzową typu oddechowego. Do celów klinicznych krtań dzieli się na trzy piętra: piętro górne tak zwany przedsionek krtani ograniczony od przodu wolnym brzegiem nagłośni, bocznie poprzez fałdy nalewkowo-nagłośniowe i od tyłu poprzez nalewki (chrząstki nalewkowate), ku dołowi dochodzi do poziomu fałdów głosowych, piętro środkowe to szpara głośni ograniczona poprzez fałdy głosowe, piętro dolne to okolica poniżej fałdów głosowych zwana okolicą podgłośniową. Ryc.8-3 Model budowy nosa, gardła i krtani w przekroju podłużnym

Co znaczy Tarczyca:
Porównanie gruczołem wydzielania wewnętrznego, który waży ok. 15-30 g. Tarczyca ma kształt motyla, jest położona podskórnie z przodu przed tchawicą na szyi (Ryc.14-1). Tarczyca złożona jest z dwóch płatów budowa krtani co znaczy.
Krzyżówka Przymacicza (Aparat Więzadłowo-Wieszadłowy):
Dlaczego stanowią zespół tkanek łącznych pełniących rolę więzadeł zlokalizowanych w przestrzeni wokół macicy i poza jamą otrzewnej. Podzielone są one na przymacicza boczne, przednie i tylne. Przymacicza są budowa krtani krzyżówka.
Co to jest Konflikt Serologiczny Między Matką I Płodem:
Jak lepiej serologiczny jest rezultatem niezgodności antygenów krwinek czerwonych matki i jej przyszłego dziecka (płodu). Występowanie ustalonych antygenów na krwinkach czerwonych zarówno matki, jak i dziecka budowa krtani co to jest.
Słownik Kwas Dezoksyrybonukleinowy (DNA):
Kiedy informacji genetycznej człowieka jest kwas dezoksyrybonukleinowy (DNA) zawarty raczej w chromosomach jąder komórkowych. Cząsteczka DNA jest utworzona z połączonych ze sobą łańcuchowo nukleotydów budowa krtani słownik.
Czym jest Ciało Rzęskowe:
Od czego zależy silnie unaczyniony twór zbudowany raczej z mięśni gładkich, otaczający pierścieniowato region leżący za tęczówką, o szerokości 8 mm. Do jego wyrostków rzęskowych przyczepiają się więzadełka Zinna, na budowa krtani czym jest.
  • Dodano:
  • Autor: