LUDNOŚCIOWY FUNDUSZ co to jest
Co to jest FUNDUSZ LUDNOŚCIOWY ONZ. Definicja Nations Population Fund - Fundusz Ludnościowy Narodów.

Czy przydatne?

Co to jest Fundusz Ludnościowy ONZ

Definicja FUNDUSZ LUDNOŚCIOWY ONZ: UNFPA (z angielskiego: United Nations Population Fund - Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych) - agencja rozwoju wchodząca w skład mechanizmu ONZ, utworzona w 1969 roku pod nazwą Fundusz Narodów Zjednoczonych do spraw Działalności Ludnościowej (United Nations Fund for Population Activities), od 1987 roku pod obecną nazwą. UNFPA pomaga krajom w kształtowaniu i wdrażaniu polityki i programów rozwojowych w kontekście wyzwań ludnościowych, zwłaszcza w dziedzinie redukcji biedy, ochrony zdrowia kobiet i dzieci, planowania rodziny.
UNFPA kieruje się aktualnie programem działania przyjętym na Międzynarodowej Konferencji ws. Ludności i Rozwoju (ICPD) w Kairze w 1994 roku, który ustala następujące cele:
- powszechny dostęp do usług zdrowia reprodukcyjnego do 2015 roku;
- powszechność nauki podstawowej i eliminacja nierówności płci w nauki do 2015 roku;
- pomniejszenie śmiertelności okołoporodowej matek o 75% do 2015 roku;
- pomniejszenie śmiertelności noworodków;
- powiększenie długości życia;
- pomniejszenie parametru infekcji HIV.
Najwyższym organem UNFPA jest Porada Zarządzająca, która jest także organem Programu Rozwoju ONZ (UNDP). Fundusze UNFPA pochodzą wyłącznie z wpłat dobrowolnych. UNFPA działa aktualnie w ok. 150 krajach. Kwatera kluczowa UNFPA znajduje się w Nowym Jorku.
UNFPA nierzadko miała złe relacje z władzami USA na skutek zarzutów o promowanie nieetycznych metod kontroli populacji, w tym wymuszonych aborcji. Z tego między innymi powodu republikańska administracja George'a W. Busha (2001-09) odmawiała przekazywania funduszy UNFPA.witryna internetowa: http://www.unfpa.org

Czym jest Fundusz Ludnościowy ONZ znaczenie w Słownik F .