OCZU ZAPALENIE co to jest
Co to znaczy ZAPALENIE OCZU? Słownik rogówkizapalenia siatkówkizapalenia tęczówki i ciała.

Czy przydatne?

Definicja Zapalenie oczu

Co to znaczy ZAPALENIE OCZU: Zapalenie oczu może występować pod postacią:
zapalenia rogówki
zapalenia siatkówki
zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego
zapalenia twardówki
zapalenia spojówek (kąpielowe, ostre, pryszczkowe, przewlekłe, ropne, rzeżączkowe, uczuleniowe)
zapalenia nerwu wzrokowego
zapalenia dróg łzowych
ZAPALENIA ROGÓWKI - zmiany zapalne opierające na powstawaniu nacieków i owrzodzeń w obrębie rogówki w konsekwencji zakażenia bakteriami, wirusami albo grzybami.
Do najczęstszych postaci zapalenia rogówki należy wrzód pełzający spowodowany poprzez bakterie ropne. Ich źródłem może być zmieniony zapalnie woreczek łzowy albo spojówka. Dolegliwość rozpoczyna się normalnie od drobnego urazu rogówki, która w dalszym ciągu ulega zakażeniu.
symptomy: mocny ból, światłowstręt, łzawienie, postępujące pogorszenie wzroku. Oko jest silnie przekrwione, a rogówka matowa, o nierównej powierzchni.
Wrzód pełzający jest chorobą bardzo groźną - może doprowadzić do straty wzroku, a nawet oka. Przeważnie po wygojeniu pozostaje w rogówce biała blizna zwana bielmem.
Do najczęstszych zapaleń wirusowych rogówki należy opryszczka spowodowana poprzez pospolity wirus, który skutkuje również zmiany zapalne skóry i warg (tak zwany zimno). Wielu ludzi jest nosicielami tego wirusa, który uczynnia się przy ogólnym spadku odporności, w okresie gorączki, przegrzania albo oziębienia organizmu.
symptomy: matowa rogówka z naciekami, przekrwienie, mocny ból, łzawienie, światłowstręt i upośledzenie wzroku. Dolegliwość ma skłonność do nawrotów i może wywołać trwałe zmiany w rogówce.
Inną częstą chorobą wirusową rogówki jest zapalenie epidemiczne. Równie regularnie występują zakażenia grzybicze rogówki, co jest wywołane nadużywaniem leków zawierających antybiotyki i kortykosteroidy. W rogówce tworzą się nacieki i trudno gojące się owrzodzenia doprowadzające do zniszczenia rogówki i jej zbliznowacenia. Zapalenie rogówki może towarzyszyć różnym chorobom spojówki i chorobom ogólnym, takim jak: półpasiec, trądzik różowaty, gruźlica, kiła wrodzona, awitaminoza A i B. Dolegliwość jest przewlekła i bardzo dokuczliwa, bo w rogówce stale tworzą się nowe pęcherze.
ZAPALENIE SIATKÓWKI - stan zapalny rozwijający się w konsekwencji wniknięcia bakterii, wirusów, pasożytów czy toksyn do siatkówki i przylegającej do niej naczyniówki. Jeżeli zapalenie dotyczy plamki, chory zauważa mroczki w polu widzenia, błyski, zaburzenie widzenia barw i kształtów. Jeżeli jednak zapalenie toczy się w obwodowych częściach dna oka, dolegliwość może nie dawać objawów subiektywnych i wtedy okulista przypadkiem wykrywa blizny pozapalne.
ZAPALENIA TĘCZÓWKI I CIAŁA RZĘSKOWEGO - zapalenie obejmuje z reguły tęczówkę i ciało rzęskowe jednocześnie. Powodem są zakażenia bakteryjne albo wirusowe i odczyny alergiczne. Czynnik chorobotwórczy dostaje się do tęczówki i ciała rzęskowego przez krew, nie mniej jednak źródłem zakażenia mogą być ogniska zapalne istniejące w różnych narządach, na przykład w: zębach, migdałkach, pęcherzyku żółciowym, wyrostku robaczkowym i tak dalej Zapalenia mogą także wystąpić w chorobie reumatycznej, cukrzycy, w chorobach zakaźnych.
symptomy: bóle oka nasilające się wieczorem i w nocy, łzawienie, światłowstręt, zaburzenia ostrości wzroku. Oko ma zabarwienie sinoczerwone, a tęczówka wymienia kolor na zielonkawy albo brunatnawy. Źrednica ulega zwężeniu i regularnie zniekształceniu w konsekwencji zrostów zapalnych.
ZAPALENIA TWARDÓWKI - powodem są zakażenia bakteryjne, grzybicze albo odczyny alergiczne. Przeważnie występują u osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne.
symptomy: ograniczone, mocne przekrwienie twardówki, przeświecające fioletowo poprzez spojówkę, czasem guzkowate nacieki, bardzo bolące przy ucisku, ogólne bóle oka. Dolegliwość może doprowadzić do ścieńczenia twardówki i zniekształcenia gałki ocznej.
ZAPALENIA SPOJÓWEK - częstą chorobą wirusową spojówki jest zapalenie epidemiczne (nagminne) obejmujące również rogówkę.
symptomy: spory obrzęk spojówek, przekrwienie i bolesność oka, obfita wydzielina. Czasem dołączają symptomy ogólne: ból głowy, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych, przyuszniczych i szyjnych. Coraz częstsze są uczuleniowe zapalenia spojówek. Czynnikami uczulającymi mogą być pyły roślinne, cząstki pochodzenia zwierzęcego, kurz, substancje chemiczne, bakterie, kosmetyki, leki. Zapalenia alergiczne występują zazwyczaj w formie ostrej, z mocnym obrzękiem spojówek i powiek i obfitą wydzieliną.
symptomy towarzyszące: świąd, pieczenie, łzawienie, światłowstręt. Reakcja może wystąpić po zetknięciu z faktorem uczulającym. Niekiedy dolegliwość rozpoczyna się mniej ostro i ma charakter przewlekły.
Leczenie bazuje na rozpoznaniu i usunięciu alergenu albo alergenów, co jest bardzo trudne, i na miejscowym odczulaniu kroplami. Zapalenie spojówek może być także jednym z objawów dolegliwości zakaźnej, na przykład: odry, różyczki, świnki, grypy.
ZAPALENIE NERWU WZROKOWEGO - zapalenie różnych odcinków nerwu wzrokowego występuje przeważnie w przebiegu chorób zakaźnych, reumatycznych, neurologicznych (stwardnienie rozsiane), w cukrzycy, zatruciach. Start jest zazwyczaj nagły - występuje bardzo spore osłabienie ostrości wzroku, mroczki w polu widzenia, czasem bóle w oczodole w trakcie ruchów oka. Dolegliwość wymaga szybkiego leczenia, bo może wywołać zanik nerwu wzrokowego i nieodwracalne osłabienie wzroku albo całkowitą jego utratę.
Zapalenie pozagałkowe nerwu wzrokowego należy do fundamentalnych objawów stwardnienia rozsianego.
ZAPALENIE DRÓG ŁZOWYCH - zmiany zapalne obejmują kanaliki łzowe albo woreczek łzowy, do których łatwo wnikają bakterie albo grzyby chorobotwórcze.
symptomy: obrzęk, bolesność, zaczerwienienie skóry w kącie wewnętrznym powiek. Przy uciskaniu tej okolicy z kanalika łzowego poprzez otwór łzowy wydobywa się ropa. Gdy zapalenie obejmie cały woreczek łzowy, na bocznej ścianie nosa powstaje spory naciek zapalny. Nagromadzona w woreczku ropa może przedostać się na zewnątrz poprzez przetokę skórną. Ostre symptomy ustępują, lecz pozostaje niepoprawne połączenie woreczka łzowego z powierzchnią skóry. Zapalenie przebiega niekiedy w sposób przewlekły, prowadząc do zbliznowanenia dróg łzowych i stałego łzawienia. W startowym okresie dolegliwości można dzięki specjalnej sondy udrożnić drogi łzowe i w ten sposób zapobiec dalszym powikłaniom. W sytuacjach bliznowaceń dróg łzowych niezbędne jest nieraz usuwanie woreczka łzowego albo powstanie połączenia dzięki zabiegu chirurgicznego pomiędzy woreczkiem łzowym a jamą nosową
Co znaczy Zapalenie Prostaty:
Porównanie wyzwalają impulsy bakteryjne. Objawia się ono dolegliwościami w rejonie krocza, bólami w trakcie oddawania moczu i pobolewaniem w trakcie oddawania kału. Niekiedy mogą się dołączyć symptomy ogólne zapalenie oczu co znaczy.
Krzyżówka Zaditen:
Dlaczego g/100 ml; tabletki 0,001 gSkład: 5 ml syropu albo tabletka zawiera 1 mg ketotifenu w formie wodorofumaranu.Działanie: Lek przeciwhistaminowy, przeciwuczuleniowy i przeciwastmatyczny. Jest antagonistą zapalenie oczu krzyżówka.
Co to jest Ziarno:
Jak lepiej diaspory o charakterze przetrwalnikowym u roślin nasiennych. Powstają z zalążka, zazwyczaj po procesie zapłodnienia. Z zapłodnionej komórki jajowej tworzy się zygota, a z niej zarodek, podstawowa zapalenie oczu co to jest.
Słownik Zyrtec:
Kiedy 2/20 ml; tabletki powlekane 0,01 gSkład: 1 ml roztworu (20 kropli) albo 1 tabletka zawiera 0,01 g cetyryzyny w formie dichlorowodorku.Działanie: Lek przeciwhistaminowy nowej generacji, wybiórczy zapalenie oczu słownik.
Czym jest Zapalenie Skóry:
Od czego zależy może występować w formie:ropnego zapalenie skóry w konsekwencji zakażenia bakteryjnego;alergicznego zapalenia skóry;wyprysku a więc egzemy;łojotokowego zapalenia skóry;zanikowego zapalenia skóry zapalenie oczu czym jest.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest Zapalenie oczu znaczenie w Słownik Z .