VILCACORA co to jest
Co to znaczy VILCACORA, UNA DE GATO (Uncaria tomentosa (Willd.) D.C.)? Słownik długość nawet do 30.

Czy przydatne?

Definicja Vilcacora

Co to znaczy VILCACORA, UNA DE GATO (UNCARIA TOMENTOSA (WILLD.) D.C.): Jest rosnącym w Amazonii zdrewniałym pnączem osiągającym długość nawet do 30 metrów, o charakterystycznie lekko wygiętych kolcach, umiejscowionych u nasady ogonków liściowych. Spodnią stronę liści pokrywają łagodne włoski (w języku łacińskim tomentosus oznacza tyle co puszysty, omszały). Kwitnie krótko, małymi żółtawobiałymi kwiatami. Owocem jest torebka z niewielkimi 2-3-milimetrowymi nasionami. Roślina pochodzi z dżungli amazońskiej i innych tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Środkowej - Peru, Kolumbii, Ekwadoru, Gujany, Wenezueli, Trynidadu, Surinamu, Gwatemali, Kostaryki, Panamy. Ostatnio w takich rejonach jest również uprawiana. Występuje na wysokości do 800 m n.p.m.
W języku keczua vilcacora oznacza "koci pazur", gdyż jej kolce, dzięki których oplata potężne drzewa, przypominają pazurki kota. Istnieje około 60 gatunków tego pnącza, ale w celach leczniczych wykorzystuje się raczej trzy odmiany: Uncarię tomentosa, a więc vilcacorę (o białoszarej korze), Uncarię guianensis (o czerwonej korze i czerwonopomarańczowych kwiatach) i Uncarię rhynchophylla (o żółtobrązowej korze i żółtawobiałych kwiatach).
Uncaria tomentosa i Uncaria guianensis to dwie lecznicze odmiany dobrze już znane nauce, z kolei Uncaria rhynchophylla jest używana na razie jedynie poprzez Indian. W najwyższym stopniu lecznicza ze wszystkich odmian okazała się vilcacora.
Od setek lat była użytkowana poprzez plemiona indiańskie w celu leczenia rozmaitych stanów zapalnych. Surowcem leczniczym jest cała roślina albo jej kora i korzeń. O wielkim zainteresowaniu vilcacorą świadczą liczne publikacje w piśmiennictwie naukowym. Są one równocześnie odzwierciedleniem prowadzonych w wielu państwach badań i doświadczeń, zmierzających do coraz dokładniejszego scharakteryzowania tego surowca leczniczego. Długoletnie badania tych największych lian świata wykazały, iż Uncaria tomentosa posiada właściwości pobudzające mechanizm immunologiczny, dzięki czemu pozwala zwalczać sporo nieuleczalnych chorób, jak np. łuszczyca czy nie wszystkie odmiany nowotworów. Dowiedziono, że dzięki obecności w Uncaria tomentosa alkaloidów oksoindolowych (mitrafiliny, izomitrafiliny, pteropodyny, izopteropodyny, specjofiliny, unkaryny F, rynchofiliny i izorynchofiliny) efektywnie klasyfikuje ona i powiększa odporność organizmu. Ekipa alkaloidów wykazuje także działanie hypotensyjne przez wpływ na stan naczyń krwionośnych, stężenie cholesterolu i krzepliwość krwi. Preparaty sporządzane z Uncaria tomentosa są użytkowane pomocniczo w leczeniu astmy, artretyzmu, stanów zapalnych żołądka, nerek, jelit, skóry, w biegunkach, krwawieniach. Ustalono, iż wykorzystywanie preparatów sporządzonych z tej rośliny jest skuteczne w infekcjach bakteryjnych i wirusowych. Z racji na własne walory smakowe, wyciągi z Uncaria tomentosa mogą być użytkowane jako używka, podobnie jak herbata. Skutkiem spożywania tych preparatów jest poprawa łaknienia, ulepszenie funkcjonowania przewodu pokarmowego i ochronne działanie na jego śluzówkę. Również przyjmowanie vilcacory w formie naparów (jak herbaty) wywiera działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe.
W profilaktyce przeciwnowotworowej (zobacz: ODŻYWIANIE A NOWOTWORY) należy vilcacorę przyjmować 2 razy na dzień (na 30 min. przed posiłkiem) po 1 kapsułce proszku albo raz na dzień (także 30 min. przed posiłkiem) 10 kropli ekstraktu w płynie, lub pić 2 razy na dzień (na 30 min. przed posiłkiem) po 1 szklance naparu przygotowanego każdorazowo z 2 saszetek na szklankę wody.
Przy uporczywych grzybicach skóry i nawracających infekcjach wirusowych albo bakteryjnych przyjmujemy 3 razy na dzień (na 30 min. przed posiłkiem) po 1 kapsułce proszku albo raz na dzień 10 kropli ekstraktu w płynie, lub 2 razy na dzień pijemy po szklance naparu przygotowanego każdorazowo z 2 saszetek.
W medycynie peruwiańskiej szeroko użytkowane są także pokrewne Uncaria guianensis i Uncaria rynchophylla

Czym jest Vilcacora znaczenie w Słownik V .