METABOLIZM co to jest
Co to znaczy METABOLIZM? Słownik reakcji chemicznych zachodzących w organizmie żywym bądź.

Czy przydatne?

Definicja Metabolizm

Co to znaczy METABOLIZM: (gr. metabole - przemiana) a więc przemiana materii. Ogół reakcji chemicznych zachodzących w organizmie żywym bądź bezpośrednio w plazmie komórek (metabolizm komórkowy), albo także w specjalnie do tego celu przydzielonych jamach, wgłębieniach lub rurowatych przewodach.
Całokształt tych reakcji można podzielić na dwie ekipy: asymilację, a więc przyswajanie i dysymilację.
mechanizmy asymilacji prowadzą do budowania białek, węglowodanów i tłuszczów (i innych skomplikowanych połączeń organicznych) ze związków prostszych, do czego konieczne jest otrzymywanie energii z zewnątrz.
Dysymilacyjnymi tytułujemy te reakcje, w trakcie których następuje daleko posunięty rozpad ogromnych cząsteczek organicznych, nie mniej jednak uwalnia się energia zużywana poprzez ustrój do dalszych przekształceń chemicznych, ruchu, świecenia albo podnoszenia temp. ciała. Pomiędzy tymi dwoma krańcowymi procesami w organizmie dzieje się mnóstwo reakcji łańcuchowych albo cyklicznych, których konsekwencją są wszystkie skomplikowane zjawiska zachodzące w ciele istot żywych.
METABOLIZM KOMÓRKOWY - całokształt reakcji chemicznych zachodzących w komórkach żywych organizmów, łącznie z towarzyszącymi im przemianami energetycznymi. Na metabolizm składają się mechanizmy kataboliczne i anaboliczne. W rezultacie ich połączenia zawartość związków chemicznych utrzymuje się w komórce na stałym poziomie, zależnie od jej stanu czynnościowego, mimo iż stale pewna część tych związków ulega rozpadowi i odnowie

Czym jest Metabolizm znaczenie w Słownik M .